Tiroid nodüllerinin tanısında US-elastografinin etkinliği
The efficiency of US-elastography in the differential diagnosis of thyroid nodules
- Tez No: 281538
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM YÜCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Tiroid nodülü bulunan 100 olgu çalışmaya dahil edildi. Olguların yaşları 18-78 arasında (ortalama 45,6) olup, 79'u kadın, 21'i erkekti. Olgular, Hitachi EUB 7500 US cihazı ile incelenerek, B-mod, renkli Doppler ve elastografi görüntüleri elde edildi. Tüm nodüllerden iki kez gerinim oranı ölçüldü ve ortalama gerinim oranı değerleri hesaplandı. Tüm görüntüler dijital ortamda kaydedildi. Tüm olguların sitolojik/histopatolojik tanısı mevcut idi. Lezyonların elastisite skorları; Skor 1: Nodülün tamamında elastisite var, Skor 2: Ağırlıkla elastik nodül, gerçek zamanlı incelemede değişen inelastik (mavi) alanlar var, Skor 3: Nodül içerisinde geniş ve gerçek zamanlı incelemede değişmeyen inelastik (mavi) alanlar var, Skor 4: Nodülün santralinde geniş ve gerçek zamanlı incelemede değişmeyen inelastik (mavi) alanlar var, Skor 5: Tamamen inelastik nodül, olmak üzere beş kategoriye ayrıldı. Nodüller ayrıca, sayı, boyut, ekojenite, sınır yapısı, halo varlığı, mikrokalsifikasyon varlığı, iç yapı (solid/solid-kistik karışık) ve vaskülarite bakımından da değerlendirildi. Tüm renkli Doppler ve elastografi görüntüleri iki radyolog tarafından kör olarak değerlendirildi ve fikir birliği ile skorlandı. Olguların gri skala özellikleri, vaskülarite skorları, elastografi skorları ve ortalama gerinim oranları, patolojik tanıları ile karşılaştırıldı.Olguların 84'ü benign, 16'sı maligndi. Benign nodüllerin 77'si kolloid (adenomatöz, hiperplastik) nodül, 7'si ise folliküler adenomdu. Malign nodüllerin ise 15'i papiller karsinom, biri andifferansiye tiroid karsinomu idi. Cinsiyet, nodül sayısı, `yüksekliği genişliğinden fazla' bulgusu, iç yapı ve nodül içi vaskülarite ve yoğun vaskülarite ile malignite arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı. Hipoekojenite, belirsiz sınır yapısı, halo yokluğu, mikrokalsifikasyon varlığı ve düzensiz vasküler yapı seyri ile malignite arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu. Skor 1 elastisite izlenen 21 nodülün hepsi benigndi. Skor 2 elastisite izlenen 51 nodülün 47'si benign, 4'ü maligndi. Skor 3 elastisite izlenen 16 nodülün 12'si benign, 4'ü maligndi. Skor 4 elastisite izlenen 11 nodülün 4'ü benign, 7'si maligndi. Skor 5 elastisite izlenen yalnızca bir nodül mevcuttu ve maligndi.
Özet (Çeviri)
One hundred patients with thyroid nodule were included in this study. Their ages were between 18-78 years (mean 45,6). Seventy-nine of them were female and 21 of them were male. All patients were evaluated with B-mode, color Doppler US and elastography by using Hitachi EUB 7500 digital ultrasound equipment. Strain ratio of all nodules was measured two times and mean strain ratio values were calculated for all nodules. All images were recorded digitally. Cytological / histopathologic diagnosis was obtained for all cases. The elasticity scores of the lesions were: Score 1: Elasticity in entire nodule, Score 2: Mainly elastic nodule with presence of inelastic (blue) areas not constant during the course of the real time examination, Score 3: Presence of ample and constant inelastic (blue) areas prevalently arranged at the periphery of the nodule, Score 4: Presence of ample and constant inelastic (blue) areas prevalently arranged at the center of the nodule, Score 5: Completely inelastic nodule. Also the nodules were evaluated by the means of number, size, echogenity, border, presence of halo, microcalcifications, inner structure (solid/mixed solid-cystic) and vascularity. All of the color Doppler sonographic and elastographic images were assessed together by two blinded radiologists and were scored in consensus. Grey scale properties, vascularity scores, elasticity scores and mean strain ratios of all nodules were compared with their pathologic diagnosis.Eighty four of all cases were benign and sixteen were malignant. Seventy seven of all benign nodules were colloid nodules (adenomatous, hyperplastic) and seven were follicular adenoma. Fifteen of all malignant nodules were papillary carcinoma and one of them was undifferentiated thyroid carcinoma. Sex, number of nodules, `taller than wide? sign, inner structure, intranodular vascularity and abundant vascularity were not statistically related with malignancy. Hypoechogenicity, blurred margin, absence of halo, microcalcifications and irregular course of vascular structures were statistically related with malignancy. All of 21 nodules with Score 1 elasticity were benign. Fourty-seven of fifty-one nodules with Score 2 elasticity were benign and four of them were malignant. Twelve of 16 nodules with Score 3 elasticity were benign and four were malignant. Four of nodules with Score 4 elasticity were benign and 7 of them were malignant. There was only 1 nodule with Score 5 elasticity and it was malignant.