Vazoaktif ilaçların izole insan umbilikal arteri üzerinde oluşturduğu kasılma yanıtına propofol ve sevofluranın etkileri
Effects of propofol and sevoflurane on contractions elicited by vasoactive drugs in isolated human umbilical artery
- Tez No: 359366
- Danışmanlar: PROF. DR. ATEŞ DUMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, klinikte vazopressör olarak en sıklıkla kullanılan katekolaminler dopamin, adrenalin ve noradrenalinin izole endotelsiz insan umbilikal arterinde yaptıkları vazokonstriksiyon etkileri ile anestezi indüksiyonu ve idamesinde sık kullanılan iki ilaç olan intravenöz anestezik propofol ve volatil anestezik sevofluranın elde edilen vazokonstriksiyona olan etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışma, Etik Komite onayı ile normal doğum yapan sağlıklı gebelerden alınan umbilikal kordlardan umbilikal arter (3-4 mm X 10-15 mm) şeritleri kesildi. Daha sonra 10 ml Krebs Henseleit tampon solüsyonu içeren organ banyosunda askıya alınan şeritler %95 O2 ve %5 CO2 içeren bir gaz karışımı ile havalandırıldı. Şeritlerin başlangıç kontrol kontraksiyonları fenilefrin kullanılarak (10-5 M) kaydedildi. Protokoller endoteli soyulmuş arter şeritleri ile yürütüldü. Dinlenme periyodu sonrası 10-5 M dopamin (n=6), 10-5 M adrenalin (n=6) ve 10-5 M noradrenalin cevap eğrileri elde edildi. Vazoaktif ilaca maksimum yanıt kaydedildikten sonra kümülatif propofol (10-6 M, 10-5 M ve 10-4 M) veya kümülatif sevofluran (%1.2, %2.4 ve %3.6) organ banyosuna eklendi ve cevaplar kaydedildi. Maksimum ilaç cevapları (Emax) fenilefrinle indüklenmiş maksimum konsantrasyonun yüzdesi olarak ifade edildi. Sonuçlar ortalama ± standart deviasyon (SD) olarak ifade edildi.
Özet (Çeviri)
This study aims to assess the vasoconstrictor effects of catecholamines in common clinical use as vasopressors; dopamine, adrenaline and noradrenaline on isolated human umbilical arteries and the effects of the two most common anesthetics propofol and sevoflurane on the catecholamine elicited vasoconstriction. After the approval of the Human Ethics Committee umbilical cord samples were obtained from normal deliveries. Cords were cut into spiral strips (3-4 mm X 10-15 mm) and suspended in organ baths containing Krebs-Henseleit solution bubbled with oxygen-carbon dioxide mixture. Control contraction to phenylephrine (10-5 M) was recorded. Protocols were conducted with endothelium-denuded strips. Response curves were obtained to 10-5 M dopamine (n=6), 10-5 M adrenaline (n=6) or 10-5 M noradrenaline (n=6). Afterwards either cumulative propofol (10-6 M, 10-5 M and 10-4 M) or cumulative sevoflurane (%1.2, %2.4 and %3.6) was added to the organ bath and the responses were recorded. Responses (Emax) were expressed as a percentage of maximum phenylephrine induced contraction. Results are expressed as mean ± SD. Values of p< 0.05 were considered to be significant.