İntravitreal olarak uygulanan Ranibizumab ve Bevasizumabın kornea endotel morfolojisine ve kornea kalınlığına etkileri
The effect of intravitreal injections of Ranibizumab and Bevacizumab on the corneal endotelial morphology and corneal thcikness.
- Tez No: 359365
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERKER BAKBAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Prospektif randomize olmayan bu çalışmaya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalın Retina Biriminde Kasım 2012 -Mayıs 2013 tarihleri arasında DMÖ tanısı alıp intravitreal enjeksiyon yapılan 60 hasta dahil edildi. Hastaların 26' sı erkek, 34'ü kadın olup, ortalama Diyabet tanı süresi 13±5.7 yıl idi. Hastalar yapılacak enjeksiyon türüne göre 30 kişilik iki gruba ayrıldı.(İntarvitreal bevasizumab (İVB) ve İntarvitreal Ranibizumab( İVR)) Hastaların tam oftalmolojik muayenesinde Snellen eşeliyle en iyi görme keskinliği, havalı tonometri ile göz tansiyonu ölçümü, biyomikroskopik ön segment muayenesi, genişletilmiş pupilden indirekt 78 D ile fundus muayenesi, Stratus OCT ile maküla ölçümü, gerekli hastalara fundus flöresans anjiyografi yapıldıktan sonra DMÖ tanısı konulup intravitreal enjeksiyon yapılacak hastalara enjeksiyon öncesi speküler mikroskopi (ConfoScan-4, Nidek Co. Ltd, Osaka, Japan) ile kornea Endotel sayısı(ES), Pleomorfizm(PLF), Polimegatizm(PMG) oranları, optik biyometri (Lenstar LS-900 Haag Streit AG, Koeniz, Switzerland) ile de santral kornea kalınlığı (SKK) kalınlığı ölçüldü. Enjeksiyon yapılmadan ölçülen bu değerler, ilk enjeksiyon sonrası 1. ayda ve üçüncü enjeksiyon sonrası birinci ayda tekrarlandı. Ölçülen bu değerler ikili karşılaştırılmalar ve iki grubun ortalamaları ile değerlendirildi. Enjeksiyon öncesi İVB ve İVR grublarının karşılaştırılmasında parametrelerde istatistiksel olarak fark bulunmadı.( ES p değeri : 0.639, SKK p değeri: 0.79, PLF pdeğeri: 0.6, PMG p değeri: 0.81). İlk enjeksiyon yapıldıktan sonraki değerler ile enjeksiyon öncesi değerler karşılaştırılınca istatistiksel olarak fark bulunmadı. .(İVB grubu ES p değeri : 0.74 , SKK p değeri: 0.51 , PLF pdeğeri: 0.166 PMG p değeri: 0.71 İVR grubu ES p değeri : 0.66 , SKK p değeri: 0.58 , PLF pdeğeri: 0.88 PMG p değeri: 0.87 ). Benzer şekilde üç enjeksiyon tamamlandıktan sonra alınan son ölçüm ile ikinci ölçümler karşılaştırılınca istatiksel olarak anlamlı fark bulunmadı.(İVB grubu ES p değeri : 0.520 , SKK p değeri: 0.871 , PLF pdeğeri: 0.104 PMG p değeri: 0.517, İVR grubu ES p değeri : 0.51 0. SKK p değeri: 0.257 , PLF pdeğeri: 0.846 PMG p değeri: 0.95 ). Mevcut bulgulara göre intravitreal bevasizumab ve ranibizumabın ve bu enjeksiyonların tekrarının kornea endotel morfolojisi ve kornea kalınlığı üzerine olumsuz bir etkisinin olmadığı ve diyabetik maküla ödemi tedavisinde güvenli bir şekilde kullanılabilineceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In thıs prospective study we included patients with diabetic macula edema and treated by intravıtreal ranibizumab(IVR) and intravitreal bevacizumab(IVB) ınjections at the Selcuk University medicine faculty between October 2012 and may 2013. Twenty six of this patients were man, and thirty four patients were woman. Mean time of diabetes was 13,7 years. Patients divided two group based on type of intravitreal enjection.(IVB and IVR). All patients underwent complete ophtalmolojic examinations that including Snellen chart visual acuity, air puff tonometry, with biomicroscopic anterior segment, though dilated pupil with 90 D indirect fundus examination, with straus OCT macula thickness, and fundus florescein anjiography. After this examinations patients with diabetic macula edema and planned intravitreal enjections underwent analyzing with speculer microscopy (ConfoScan-4, Nidek Co. Ltd, Osaka, Japan) for endotel cell dansity(ECD) , ratio of pleomorphism (PLE) and polymegathism(POM) and optic biometry (Lenstar LS-900 Haag Streit AG, Koeniz, Switzerland) for central corneal thickness(CCT) measurement. This was first measurement for patients. After one month to first and third injections this measurements were repeated.(respectively second and third measurement). Comparison of this measurements and comparative between two groups were analyzed by SPSS version 18. The comparison of mean first measurement between two groups did not significant statiscally(ECD p value: 0.639, CCT P value 0.79, PLE p value: 0.622, POM p value 0.81 ). The comparison of second measurement and first measument in the both IVB and IVR patients did not significant statiscally. (IVB group ECD p value : 0.74 , CCT p value: 0.51 , PLE p value: 0.166 POM p value: 0.71 İVR group ECD p value : 0.66 , CCT p value 0.58 , PLE p value: 0.88 POM p value 0.87 ). The comparison between third and second enjections also did not significant statiscally(IVB group ECD p value : 0.520 , CCT p value: 0.871 , PLE p value: 0.104 POM p value: 0.517 İVR group ECD p value : 0.510 , CCT p value 0.257 , PLE p value: 0.846 POM p value 0.95). According our results at this study intravitreal bevacizumab and ranibizumab and repeating of this enjections are safely for corneal endotelial structure and corneal thickness.