Kıyı alan yönetiminde fiziksel süreçlerin önemi
  1. Tez No: 35938
  2. Yazar: HÜSNİYE PALANDUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AKYARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Kıyı Alan Yönetiminde Fiziksel Süreçlerin öneminin ele alındığı Yüksek Lisans Tez Çalışması Kapsamında, a) Mühendislik mesleğinin özelleştirilmiş bir dalı olan kıyı mühendisliği ile kara ve denizin buluştuğu kıyı bölgesi, b) Deniz kuvvetlerinin karaya tepki gösterdikleri bölge olan kumsal.ve yakın kıyı sistemi, c) Kumsal gelen dalga enerjisini en etkin şekilde dağıtmak ve harcamak için kendi pro-filini hiç duraksamadan ayarlar. Bu kumsalın denize doğru dinamik tepkisidir. Kıyı bölgesini anlamak için denizin dinamik kumsal etkisi, d) Kıyı korumanın herhangi bir yöntemini kullanmadan önce erozyonun nedenleri incelenmelidir. Bu nedenle kıyı erozyon nedenleri, e) Sahil çizgisinin güvenilir erozyon oranlarını elde' etmek için kıyı değişimlerinin tahmin edilmesi,.f) Sahil çizgisinin tahmin edilmesi için tavsiye edilen metodolojiler çerçevesinde sahil tepkisi ve modelleme yöntemleri, g) Kıyı erozyonu nedeniyle oluşan kıyı hasarlarını önlemek veya ha-Fi-Fletmek için kıyının ve kumsalın korunması, konuları incelenmiştir. Ayrıca; Dünya' da ve Türkiye'de kıyı erozyonu ve kumsal koruma ile ilgili olarak yapılan çalışmalardan örnekler verilmiştir. Son olarakta, bu konuda düşünce ve öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Following subjects have been studied within the framework of the Postgraduate Thesis analysing the importance of the physical processes in coastal zone management : a) The coastal zone where the land and sea meet and the Coastal Engineering which is a specialized area of the Engineering Profession; b) The beach and nearshore system regions whereby sea forces react to the land; c) The beach simultaneously adjusts its own profile, in order to use up and distribute the arriving wave energy in the most effective way. This is the dynamic beach response to the sea. In order to understand the coastal zone, the dynamic beach response effect; d) Before applying any methods of coastal protection, the causes of erosion must be examined. The coastal zone erosion reasons; e) Estimating the shoreline changes in order to get reliable shoreline erosion ratios; f) Within the framework of the methodologies advised for the estimation of shoreline, the technics of the beach reaction and mode 1 1 i ng ; g) Taking measures to avoid or to diminish the coastal damages caused by the shoreline erosion; Hence, protecting the coast and beach. xviThe case studies from the World and Turkish experiences are given in the text as examples to the above mentioned subjects. In the conclusion, ideas and suggestions are stated as final comments.