Just-in-Time manufacturing
- Tez No: 35937
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMİR A. ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
u ÖZET Tam Zamanında Üretim (TZÜ) prensiplerinin birçoğu Japonya'da geliştirilmiştir. 8u gelişime temel olan, bugün“Toplam Kalite”dediğimiz yaklaşımdır. TZÜ'in temel konusu stoksuz çalışma olmakla birlikte, bunun dışındaki üretim konulan ile de ilgilenir. Üretim sürecini o şekilde organize eder ki hem satın alınmış hem de imal edilmiş parçalann, gerekli yerlerde, gerektiği zaman ve gereken miktarda bulundurulmasını sağlar. Bu ise Kanban Sistemi ile gerçekleştirilir. Tam Zamanında Üretim uygulamalarında, özellikle Kanban Sistemi'nde, bilgisayar kullanımı çok yaygın değildir. Bu çalışmada bilgisayar yardımı ile. Tam Zamanında Üretim'e nasıl bir katkıda bulunulabileceği araştırmaktadır. Yapılan uygulamada C++ Language kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Justtn-Time ( JIT ) principles were largely developed in Japan, that the adoption of what we now call total quality laid the necessary foundations. The stocWess production concept of JIT manufacturing is about inventory, but it is much more than inventory reduction. It is about organizing the production process so that usable parts, both purchased and manufactured, ore available on the shop floor when they are needed- nottoo late nottoo soon, which is provided by the Kanban system. In JIT applications, especially in the Kanban system, the use of computers is not common. In this study, a research has been done on the contribution of computer aid to the JIT Manufacturing. C++ Language was used as the computer programming.