Tip 1 diyabetes mellituslu hastalarda diyabetik ketoasidoz tedavisi sırasında plazma glukagon benzeri peptid-1 ve glukagon benzeri peptid-2 düzeyleri
- Tez No: 165182
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞEHAN AKINCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
VII. ÖZET Amaç: Daha önce yapılan çalışmalar, glukagon-benzeri peptid 1'in (GLP-1) glukozun uyardığı insülin salimini doğrudan veya nöral mekanizmalarla dolaylı olarak artırdığını, ayrıca insanlarda ve hayvanlarda gıda ve kilo alımında önemli rolü olduğunu saptamışlarken glukagon-benzeri peptid 2 fonksiyonu hakkında çok az şey bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı diyabetik ketoasidozlu diyabetik çocuklarda artmış katabolizma nedeniyle ortaya çıkan ciddi insülin eksikliği ve kilo kaybının dolaşımdaki GLP-1, -2 seviyelerinin düzenlenmesinde rolü olup olmadığını, ve insülin tedavisinin bu gastrointestinal peptidlerin seviyelerine etkisini araştırmaktır. Materyal ve Yöntem: Bu çalışmada, yaşları 2-16 yaş arasındaki DKA'lu 24 tip 1 diyabetik çocukta; insülin infüzyonundan önce, ketonemi ve asidoz düzeldiğinde ve kilo alımı başladığında GLP-1, -2 seviyeleri ELİSA ve RİA yöntemleri ile ölçüldü. Yaşları 3-14 arasındaki 18 sağlıklı çocuk kontrol grubu olarak seçildi. Çalışma ve kontrol grubu karşılaştırmaları Mann-Whitney U-testi ile yapıldı. Grup içi karşılaştırmalarda Wilcoxan testi kullanılarak gerçekleştirildi. Yaş, vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi, insülin dozu, günlük insülin enjeksiyon sayısı, arteryel kan pH'si, glisemik kontrolü yansıtan HbAıc değeri ile plazma GLP konsantrasyonları arasında korelasyon derecesini araştırmak için Pearson korelasyon analizi kullanıldı. Bulgular: Hastalarda, insülin ve sıvı tedavisinden önceki, ortalama plazma GLP-1,-2 seviyeleri kontrol grubuna göre önemli oranda yüksekti (p0.05, p>0.05).
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY Objectives: Recent studies have revealed that glucagon-like peptide 1 (GLP-1) can enhance glucose-stimulated direct or indiredtly via neural mechanisms, and also has an important role in controlling appetite and weight gain in human and animals, whereas less is known about glucagons-like peptide 2 (GLP-2) action. The aim of this study is to investigate whether severe insulin deficiency and weight loss by reason of increased catabolism may have a role in the regulating of circulating GLP-1 and GLP-2 levels in diabetic children with ketoacidosis (DKA), or insulin treatment may affect the levels of these gastrointestinal peptides. Materials and Methods: In the present study, we measured the plasma GLP- 1,-2 levels by ELISA and RIA in 24 type 1 diabetics with DKA, aged 2 to 16 years before insulin infusion, while ketonemia and acidosis were disappeared, and weight gain was started. Eighteen healty children aged 3 to 14 years were selected for control group, study and control group comparisons were made with Mann-Whitney U-test. Intragroup comparisons were performed by using Wilcoxan test. Pearson correlation analysis was used to investigate the degree of correlation between age, body weight, body mass index, insulin dose, insulin injection number per day, arterial blood pH, glysemic control as reflected by HbA1c value and plasma GLP concentrations. Results: Before insulin and fluid treatment, the mean plasma GLP-1, -2 levels were significantly elevated in the patients compared with the control group (p0.05), whereas GLP-2 levels were found to be high than those in controls (p0.05, p>0.05).