Renal kitlelerin karakterizasyonunda çok fazlı multidedektör BT nin yeri
The role of multiphase multidedector CT in characterization of renal masses
- Tez No: 359418
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KEBAPÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı solid renal kitlelerin çok fazlı multidedektör BT görüntüleme ile bazı morfolojik ve kontrastlanma özelliklerine göre subtiplendirilmesiydi. Bu çalışmada nefrektomi (radikal veya parsiyel) yada biyopsi sonrasında tanı almış 86 hastadaki 86 kitle değerlendirildi. 7 renal kitle subtipi (58 berrak hücreli, 7 papiller,7 kromofob, 4 üretelyal, 4 metastaz, 3 onkositoma, 3 anjiyomyolipom) çalışmaya dahil edildi. Bu 7 subtip için yaş, cinsiyet, lezyon boyutları, kalsifikasyon varlığı, büyüme paterni, tümör-parankimal arayüz, kontur, heterojenite, kontrastlanma paterni, ve kontrastlanma derecesi incelendi. İstatistiksel analiz BHRHK (berrak hücreli RHK) ve Non BHRHK (papiller ve kromofob RHK) subgrupları arasında yapıldı. RHBHK gurubu her iki fazda Non BHRHK grubundan daha fazla kontrastlanma göstermekteydi. BHRHK gurubunu Non BHRHK grubundan ayırmak için kortikomedüller fazda cut-off değeri düzeltilmiş atenüasyon değeri için 79 HU, standardize değer için 0,31 ,kontastlanma farklılığı değeri için 47 HU, rölatif kontrastlanma değeri için 2,54 alındığında sırasıyla %93, %93, %94, %95 tanısal doğruluk göstermekteydi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the subtypes of solid renal masses with multiphase multidedector CT imaging according to some morphological and contrast enhancement features. In this study, 86 patients with 86 masses with a diagnosis after nephrectomy (radical or partial) or biopsy were evaluated. 7 subtypes of renal mass (58 clear cell, 7 chromophob, 7 papillary, 4 urothelial, 4 metastases, 3 oncytoma, and 3 angiomyolipoma) included the study. For 7 subtypes lesion dimensions, existence of calcification, growth pattern, tumor-parenchymal interface, contour, heterogenity, contrast enhancement pattern and degree of contrast enhancement were examined. Statistical analysis were done between BHRHK (clear cell RCC) and Non BHRHK (papillary and chromophob RCC) subgroups of RCC. RHBHK group showed more contrast enhancement than the Non BHRHK group in both 2 phases.The diagnostic accuracy for differentiation of BHRHK group from the Non BHRHK group were of 93% , 93%, 94% and %95 when corrected attenution value of 79 HU, standardized value of 0,31, contrast enhencament difference value of 47 HU, relative enhencament value of 2,54 was used as the cut-off value in the corticomedullary phase respectively. Also a diagnostic accuracy were 80%, 80%, 81% and 72% when corrected attenution value of 81 HU, standardized value of 0,67, contrast enhencament difference value of 40 HU, relative enhencament value of 2,28 was used as the cut-off value in the excretory phase respectively.