Aortoiliyak bölge ve alt ekstremite aterosklerotik arter hastalıklarında dağılım, stenoz uzunluk ve şiddeti ile aortoiliyak bölge oklüziv hastalıklarında kollateral paternin çok kesitli BT anjiyografi ile değerlendirilmesi
Assesment of stenosis length, degree, distrubition of aortoiliac region and lower extremity atherosclerotic diseases and collateral patern of aortoiliac occlusive disease with multidedector row CT angiography
  1. Tez No: 359417
  2. Yazar: İZLEM KIRAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT ÇALIŞIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı; ÇKBTA ile PAH'ın alt ekstremite arteriyel ağacındaki dağılımının belirlenmesi ve tedavi planına yönelik kalitatif ve kantitatif bilgilerin sunulmasıdır. Çalışmada 250 olguya ait aortoiliyak sistem ve alt ekstremite arteriyel ağacı 31 segmente bölünerek toplamda 7090 segment ÇKBTA ile değerlendirildi. Her arteriyel segmentte en fazla darlığa yol açan plak için stenoz şiddeti, plak uzunluğu ve plak morfolojisi ayrı ayrı değerlendirildi. Görüntüler birbirinden bağımsız iki ayrı gözlemci tarafından değerlendirildi ve gözlemciler arası uyum istatistiksel olarak Kappa testi ile belirlendi. Gözlemciler arası uyum stenoz şiddeti için k=0,9 ve plak uzunluğu için k= 0,9 olup mükemmel uyum saptandı. Yaş grupları ile ateroskleroz saptanan segment sıklığı arasında istatistiksel anlamlı ilişki ve 'çok zayıf' pozitif korelasyon saptandı. Cinsiyet ile PAH saptanma sıklığı arasındaki ilişkiye bakıldığında, çalışma grubunda PAH saptanma sıklığı erkeklerde kadınlara oranla istatistiksel anlamlı olarak daha yüksekti. Cinsiyetler arasında oklüziv plak görülme sıklığı ve plak morfolojisi açısından istatistiksel anlamlı farklılık saptandı. PAH'ın kadınlarda daha oklüziv seyirli olduğu ve kadınlarda non-kalsifik plak oranının, erkeklere kıyasla istatistiksel olarak daha yüksek olduğu sonucuna ulaşıldı. Çalışmamızda plak morfolojisi ile stenoz şiddeti arasında istatistiksel anlamlı ilişki saptanmış olup grade-IV stenozlarda non-kalsifik, grade-I stenozda ise kalsifik plaklara daha sık rastlandı. Stenoz derecesi ile plak uzunluğu arasında istatistiksel anlamlı ve orta düzeyli pozitif korelasyon saptanmış olup grade-IV stenozda plaklar daha uzun, grade-I stenozda ise daha kısa olarak izlendi. Ayrıca plak morfolojisi ile plak uzunluğu arasında da istatistiksel anlamlı ilişki saptandı ve >10 cm plakların sıklıkla non-kalsifik,
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the distrubition of PAD in aortoiliac system and lower extremity arteries with MDCTA to provide to calitative and cantitative information intended for appropriate treatment plan. The arterial supply of the aortailiac system and lower extremity was divided into 31 segments. 250 patients with 7090 segments underwent MDCTA included the study. Arteries depicted at MDCTA were evaluated separately for degree and length of stenosis and plaque morphology as all segments. Two readers independently interpreted the images, and statistical analyses was performed. We used Kappa statistics for assesment of interobserver agreement. Excellent interobserver agreement achieved for degree (k=0,9) and length (k= 0,9) of stenosis. There was a statisticly significant very weak positive correlation between age groups and atherosclerotic segment frequency. There were a statisticly significant difference between genders for incidence of PAD in favor of male patients. There were a statisticly significant difference between genders for incidence of occlusive plaques and plaque morphology. PAD was more occlusive course and noncalcified plaques are more common in females compared to men. There were a statisticly significant relationship between plaque morphology and stenosis degree. Non-calcified plaques were more common in grade-IV stenosis and calcified plaques were more common in grade-I stenosis. There were a statisticly significant relationship and moderate positive correlation between stenosis degree and plaque length. In grade-IV stenosis plaque length was likely to be longer and in grade-I stenosis plaque length was likely to be shorter. There were a statisticly significant relationship between plaque morphology and plaque length. Plaque morphology was mostly non-calcified in 10 cm plaques where as the plaque morphology was mostly calcified in >1 cm plaques.