Metal destekli sabit bölümlü protez uygulanan bireylerde olası genotoksik hasarın incelenmesi
Evaluation of possible genotoxic damage in patients used fixed partial prostheses
- Tez No: 359461
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ BURGAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Metal destekli seramik restorasyonların metal alt yapısında Ni-Cr alaşımı yaygın olarak kullanılan bir materyaldir. Nikel-krom alaşımları Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC) tarafından insan karsinojeni veya olası karsinojen olarak belirlenen toksik metalleri içerir. Bu alaşımlarla ilgili in vivo genotoksisite çalışmalarının yetersizliği, çalışmamızı bu konuya yönlendirmiş ve metal destekli seramik restorasyon uygulanan hastalarda genotoksik hasarın oluşup oluşmadığının saptanması amaçlanmıştır. Test metodu olarak bukkal epitelde mikroçekirdek sitom yöntemi (BMCyt) kullanılmıştır. Test grubu olarak, sabit bölümlü protez uygulanacak 40 hastada operatif işlemler öncesi, protez simantasyonu öncesi, protez uygulamasından bir hafta, bir ay ve üç ay sonrası bukkal sürüntü örnekleri alınarak mikroçekirdek (MÇ) testi yapılmıştır. Mikroçekirdek değerlendirilmesinde boyama yöntemi olarak Feulgen Fast Green (FFG) kullanılmıştır. Ayrıca, her ölçümle birlikte tükürük örnekleri de alınarak indikatör çubukları ile farklı ölçüm zamanlarında pH değerleri saptanmıştır. Sigaranın karsinojenik etkisini değerlendirmek amacıyla, sigara kullanan ve kullanmayan kişilerde tükürükte Enzim İmmun Analiz (EIA) mikroplaka kiti ile kotinin analizi yapılmıştır. Alaşımların genotoksik hasar oluşturabilmesi için gerekli olan metal alaşımlarının korozyon davranışı, indüktif eşleşmiş plazma optik emisyon spektrometresi (ICP-OES) yöntemi ile değerlendirilmiştir. Sonuç olarak soy olmayan baz metal alaşımlarının zamanla genotoksik hasarı arttırdığı ve 3 ay gibi bir süre içerisinde bile onarılmadığı gözlenmiştir. Ayrıca, sigaranın bukkal epitel hücrelerinde MÇ ve sitotoksisiteyi arttıran önemli bir faktör olduğu görülmüştür. Bu çalışma bu tip alaşımlarla yapılan ilk in vivo mikroçekirdek çalışması olma özelliği göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Mikroçekirdek yöntemi, Genotoksisite, Bukkal mukoza, Ni-Cr alaşımı, Kotinin
Özet (Çeviri)
Ni-Cr alloy is a widely used material for fabricating metal framewoks of metal ceramic restorations. Ni-Cr alloys contain human carcinogens or potential carcinogens identified by the International Agency for Research on Cancer. Our study focused on in vivo genotoxicity of these alloys because of the limited investigations related on this topic. The purpose of this study is to determine whether the genotoxic damage occurred or not in patients treated with metal-ceramic restorations. Micronuclei cytome method (BMCyt) was used on buccal epithelium. In 40 patiens the buccal smear samples were collected and micronuclei tests were performed before operative procedures and cementation of the prosthesis, one week, one month and three months after prosthesis delivery respectively. Feulgen Fast Green (FFG) was used as staining method for evaluating the micronuclei. In addition saliva samples were collected in all different measurement periods and the changes in the pH values were determined with the indicator bars. For the purpose of studying carcinogenic effects of smoking, cotinine analysis was performed in saliva with Enzyme Immune Analysis (EIA) microplate kit in smokers and non-smokers. Alloys are required to corrode in the oral environment to cause genotoxic damage. Therefore the corrosion behaviors of metal alloys were evaluated by the method of inductively coupled plasma optical emission spectrometry (ICP-OES). As a result, non-noble metal alloys increased genotoxic damage over time and it is observed that this damage was not repaired even within a period of 3 months. It is stated that smoking is an important factor, which increases micronuclei and cytotoxicity. According to our knowledge, this study is the first in vivo micronuclei study related with this type of alloys. Key Words : Micronuclei method, Genotoxicity, Buccal mucosa, Ni-Cr alloy, Cotinine