Premaksilla ile tek taraflı maksiller defektlerin farklı tutucu türlerinde çevre dokulardaki stres, gerinim ve yer değiştirmenin üç boyutlu sonlu elemanlar stres analiz yöntemiyle değerlendirilmesi
With premaxilla and one side maxilla defect different upper structure types around surrounding tissue stress, evaluation stress and deplacement BY three di̇mension finite element analysis
- Tez No: 359460
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SUAT YALUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışmamızda; maksiller rezeksiyon sonucunda premaksilla ile beraber tek taraflı maksiller defekte sahip olan dişsiz bir hastaya zigomatik ve dental implant kullanılarak yapılan obturatörde kemikte oluşan streslerin miktar ve alanları sonlu elemanlar stres analiz yöntemiyle değerlendirildi. Çalışmada; rezeke edilmiş maksillaya zigomatik ve dental implantlar 6 farklı planlama ile yerleştirildi. Bu yerleştirmelere göre 6 ayrı obturatör tasarlandı. Yapılan planlamalarda üst yapı çeşidi olarak bar ataçman ve locator kullanıldı. Obturatör üzerinden vertikal yönde gelecek şekilde 150 N kuvvet premolar ve molar dişlere dağıtılarak uygulandı. Birinci yüklemede defekt tarafına, ikinci yüklemede sağlam kemik tarafına, üçüncü yüklemede her iki tarafa olmak üzere üç çeşit kuvvet uygulandı. Çalışma sonunda kortikal kemikte oluşan minimum principle ve maksimum principle stresler Algor (Fembro, USA) programında değerlendirildi. Yapılan bütün yüklemelerde ve planlanan implant tasarımlarında en yüksek stresler implantların boyun bölgesindeki kemikte oluştu. Defekt tarafına zigomatik implant yerleştirmenin defekt tarafından uygulanan kuvvetlerde kortikal ve zigomatik kemikteki stresleri büyük oranda azalttığı belirlendi. İki implantın kullanıldığı modellerde en iyi stres dağılımını iki implantında zigomatik implant olduğu durumlarda sağlandığı, sağlam tarafa zigomatik implant yerine dental implant kullanımının oluşan stresleri artırdığı belirlendi. Defekt tarafına zigomatik implant kullanıldığında; sağlam tarafa kullanılan dental implant sayısı ya da üst yapı seçeneği stresleri sağlam tarafa uygulanacak zigomatik implant kadar azaltmadığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In our study as a result of maksiller rezection edentulous with premaxilla which has one side maxilla deficiency of a patient, applicated zygomatic and dental implant and evaluated stresses related with quantities and surfaces by finite element analysis. In our study six diffrenent plans were placed defected maxilla zygomatic and dental implants. According to this placement six different obturatör were designed. During the planning as a type of upper structure bar attachements and locators were used. Over the obturator coming from vertical direction 150N force was divided over premolar and molar teeth.The first load was applied on defect side,second load was applied to undefected side,third load was applied to both sides. At the end of study minimum and maximum principle stresses on the bone were evaluated by using Algor (Fembro USA) programme. During the planning and loading of all stresses and designing of implants the highest stresses were occurred around the neck zone. By placing zygomatic implant on defect side, we observed that stresses were considerably decreased over cortical and zygomatic bone. Applying two implants at the same time, we observed the best stress distribution could be obtained with two implants. On the other hand using of dental implant instead of zygomatic implant over the undefected side increased the stresses. While using zygomatic implant on defect side and using of dental implant on the undefected sides were not efficient as the zygomatic impants particularly on the undefected side.