Anadolu güzel sanatlar liselerinde piyano eğitiminde başlangıç metotlarının incelenmesi
Analysing the beginning methods in education of piano in Anatolian fine arts school
- Tez No: 64011
- Danışmanlar: PROF. MAHMUT SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Bu araştırmada Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri piyano öğretmenleriyle yapılan görüşmeler sonucunda, Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinde kullanılan piyano başlangıç metotları;“Pianoforte Tutor”- Oscar BERİNGER,“Mikrokosmos I”- Bela BARTOK,“Vorschule im Kiavierspiel”- Ferdinand BEYER,“Neu Anleitung für das Kiavierspiel - I”- Alexander BURKARD,“Modern Course for the Piano”- John THOMPSON,“Learning to Play Piano - 1”- Denes AGAY olarak belirlenmiştir. İlk bölümde, piyanonun icadından günümüze sürekli gelişme içinde olan piyano metotlarının başlıcaları hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, bugün Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinde kullanılmakta olan piyano başlangıç metotları teknik, müzikalite ve öğretim yöntemi bakımından incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise metot seçimi için öneriler sunulmuştur. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, as the result of interviews which were made with the piano teachers in Anatolian Fine Arts Schools, the piano beginning methods which are used in Anatolian Fine Arts Schools have been determined as“Pi anoforte Tutor”- Oscar BERÎNGER,“Mikrokosmos F - Bela BARTOK, ”Vors- chule Im Klavierspiel“ - Ferdinand BEYER, ”Neu Anleitung fur das Kla- vierspiel - F - Alexander BURKARD,“Modern Course for the Piano”- John THOMPSON, "Learning to Play Piano - F - Denes AGAY. In the first part, knowledge is given about the principal piano methods which have been developing continuously since the invention of the piano. In the second part, current piano beginning methods in Anatolian Fine Arts School have been examined from the point of view of technique, musical quality and teaching methods. In the conclusion part, suggestions for the method selection have been presented. m