Production technology and beneficiation of ulexite ores by calcination-classification method
- Tez No: 35948
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
IV ÖZET Bu araştırmanın amacı, ETÎBANK Balıkesir - Bigadiç üleksit revherinin kalsinasyon - klasifîkasyon metodu ile zenginleştirilmesi ve üretin teknolojisidir. Kaîsinasyon - klasifikasyon metodu ile ETÎBANK Balıkesir Bigadiç üîeksit cevherinin zenginleştirme şartlan, laboratuvar ve pilot çapta yapılan deneylerle araştırılmıştır. ETÎBANK Balıkesir - Bigadiç konsantratör tesisinde iki tip cevher ile çalışılmaktadır. Tesis kolemanit cevheri ile çalışırken cevher -125 mm. tane boyutuna indirildikten sonra içerdiği kilin şişirilip dağıtılması için su havuzunda bekletilmekte, bunu müteakip yıkama ve klasifikasyon işlemine tabi tutulmaktadır. Bu tesiste 125-25 mm.(% 42 B2O3), 25-3 mm.(%36 8203), ve 3-0.2 mm. (% 27 BoC^) fraksiyonlarında konsantreler üretilmekte, 25-125 mm. ve -0.2 mm.fraksiyonlannda ki artıklar ise atılmaktadır. Tesis üleksit cevheri ile çalışırken ise, 125-3 mm. (%38 B2O3) ve 3-0.2 mm. {% 26 8203) boyut firaksiyonlannda konsantreler üretilmektedir. Deneysel çalışmalara geçilmeden önce ETİBANK Balıkesir Bigadiç konsantratör tesisinin besleme malından alınan temsili numunenin özelliklerini tespit etmek amacıyla cevherin tane boyut ve % B2(>5 dağılımları incelenmiştir. Kullanılan numunenin B2C>3 tenoru, tesisteki gibi Yo 32 B2C>3' dür. İri boyutta ki fraksiyonlarda tenor daha yüksektir. Tane boyutu küçüldükçe B2O3 tenoru % 37 B2O3' den, % 14 B2Oj'e kadar düşmoKtedir.Tane boyut fraksiyonlarında ki B2O3 dağılımına bakıldığında, 4.76 mm. den iri kısmında cevherin içerdiği B2O3*ûn % 80'i bulunmaktadır. Şu anda koasantratör tesisinin verimi % 80, konsantre tenoru ise en iyi konsantre için tane boyutuna göre % 43 B2O^ olduğuna ve artık tenoru de % 14-16 B2C>3 olduğuna göre mevcut tesiste cevheri yıkama ile zenginleştirmenin pek verimli olamayacağı görülmektedir. Çünkü -3 mm. fraksiyonunda B2O3 tenoru oldukça düşük ve tesiste ki bu yıkama işlemi sonucu üleksit cevherinden (iri) ayrılan kil taneleri bu fraksiyonda yoğunlaşmaktadır. Şu anda çalışan konsantratör tesisinde, 3 - 0.25 mm. fraksiyonunda ki konsantrenin değerlendirilmesi yapılmamakta ve şimdilik stok sahasında depolanmaktadır. TÜBiTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknik Arastama Kurumu) ve ETÎBANK tarafindan desteklenen araştırmada, ilk kez geliştirilen (Patentli) özel dizaynîı ve ön ısıtmalı bir kalsinasyon finnı kullanılmıştır. Bu özel finn ile yapılan deneyler sonunda, optimum kalsinasyon şartlan olarak 450°C kalsinasyon sıcaklığı, 25 dakika kalsinasyon süresi tesbit edilmiştir. Tane boyutu olarakta 25-1 mm. fraksiyonu tesbit edilmiştir(10).Optimum kalsinasyon sıcaklığı, kalsinasyon sûresi ve tane boyutunun tesbiti amacıyla yapılan deneyler sonunda, sınıflandırma için eleme yöntemi seçilmiş ve kalsine Orun için 0.2 mm. boyutlu eleğin uygun olduğu görülmüştür. Bu sınıflandırma işleminde elek alti konsantre, elek ustu ise artık olarak değerlendirilmiştir. Optimum şartlarda yapılan deneylerde, % 94-96 B2O3 verimli, % 43-45 8203 tenorla bir konsantre ve % 10-12 6203 tenörlü bir arak üretilmiştir. Şu anda çalışan tesiste ise, konsantre.verimi % 80, konsantre tenoru ise % 36-38 8203, arfak tenoru de % 14-16 6203 olarak gerçekleştirilmektedir. Yapılan araştırmalar, ûleksit cevherinin de diğer bor cevherleri gibi kalsine edilebildiğini ve ürün kalitesi yönünden de diğer bor cevherlerinden elde edilen ürünlere benzer sonuçlar sağlayabileceğini göstermiştir. ETÎBANK Balıkesir - Bigadiç ûleksit cevherinin kakinasyon-klasif3casyon metodu ile zenginleştirilmesi sonucu elde edilecek nihai ürünün tesiste ki sonuçlardan daha iyi olduğu görülmektedir. Bu nedenle, şu anda kurulu tesisten aynı kalitede ürün eldesi için, tesiste yapılması gerekli değişiklikleri içeren bir prensip akrnı şeması da geliştirilmiştir. Dolayısıyla şu anda kurulu bulunan konsantratör tesisinde, oldukça karmaşık ve pahalı konsantreler üretilmesi yerine, kalsinasyon - klasifikasyon prosesinden ibaret bir tesisin kurulmasının uygun olacağı görülmektedir. Bu tesisin kurulması ile 8203 veriminde % 16, konsantre tenöründe ise % 10-8'lik bir artış sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of study is the production technology and benefieiation of EHBANK Balıkesir Bigadiç ulexite öre by caicination method. The conditions of benefieiation ofETUöANK Bahkesir-Bigadiç uleatite öre by calcination- classifîcation method were determined îabrotory and pilot scale experiments.in addition to this,the necesaıy requirements were investigaled to apply this method for planiüh ETiöANK Bahkesir-Bigadiç concentraior two types are used. During the operation in the plant with coîemanite öre crushed under 125 mm particle size,ore is hold in water pool for sweîling and seperation for clay. Further,it is washed and clasified in this plant 125-25 mm (42% 8^,25-3 mm (26% B2O3) and 3-0.2 mm (27% B2O3> concentrates are produced, 125-25 mm and - 0.2 mm taiîings are refiısedWhen the plant is operaied by ulexite öre, 125-3 mm (38% B2O3> and 3-0.2 mm (26% B2O3) concentrates are pıoduced. Before starting experimental studies,for determination properties of repsentative samples of feed taken from ETDBANK Bahkesir-Bigadiç concentrator particle size and B2C>3 % distribtttion of feed are investigaied^C^ grade of samples is 32% as the grade in the plant. While particle size is fallen, B2O3 grades decrease from 37% to 14% when B2O3 distribution is investigated in every partide size fraetions, över 4.76 mm part of öre contained 80% of B2C>3. The recent grade and recovery of the product of plant operated in Bigadiç are at best 43% B2C>3 and 80% regpectively.The grade of concentraton tailing is changing bervveen 14- 16% B2O3- According to these value, it is seen that, in recent concentraton, concentration of ulexite are by washing is not efficient. Because grade of -3 mm. Size fraction was very low and at the end of washing process coarse ulexite particles and clay particles is decreased in this fraction. in the recent plant. Nowadays, benefieiation studies of 3 - 0.25 mm. size fraction ulexite öre have been made and concentrate has been stocked. în this reseatch sponsored by TÜBİTAK and ETT8ANK.Firstly developed speciaîly designed (patent) and pre-heated caicination frtmace was used. At the end of test made wühthis furnace optimum caicination conditions were found as a caicination temperature of 450 °C, a caicination time of 25 minutes, and a feed particle size fraction of 25-1 mm. At the end of teste for determination of optimum caicination time and particle size fraction. For classification sereening method was chosen and it was seen that, for calsine, 0.2 mm sieve was found suitable.In this classification process,under screen part was taken as concentrate and overscreen part as taiHng.vn In the test made in optimum conditions,concentrates with 43-45%, tailings with 10-12% B2O3 grade and 94-96% B2O3 recovery were obtained.In the recently operated plant concentrate grade is 36-38% B2O3, concentrate recovery is 80% and tailing grade is 14- 16%B2C>3. The investigations made showed that ulexite ore might be calcined at the other boron ores and similar products might be obtained from other boron ores. Final product from concentration with the calcination-classification method of ETIBANK Bahkesir-Bigadiç ulexite ore is better than product of recently operated piantFor this reason, a principal flowsheet is proposed in this study containing recommended changes is existing processes.lt is understood that it is more suitable to install a plant operated with a concentration of calcination-classification method. With foundation of this proposed plant B2O3 recovery will increase 16% and concentrate grade will increase 8- 10%