Zirkonya kalınlığının dual polimerize simanların polimerizasyon derecesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of zirconia thickness on the degree of conversion of dual-cure resin cements
- Tez No: 359493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL KARAKOCA NEMLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Üstün fiziksel özellikleri ve hem anterior hem de posterior bölgede kullanılabilmeleri nedeniyle, zirkonyumdan üretilen tam seramik restorasyonların diş hekimliğinde kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Tam seramik restorasyonların estetik ve metal destekli seramik kronların da kırılma direnci avantajını bünyesinde toplayan itriyum oksit ile stabilize edilen zirkonya tam seramik restorasyonlar çok üyeli posterior köprülerin yapımı için metal alaşımlarına iyi bir alternatif oluşturmaktadırlar. Araştırmanın amacı, monolitik zirkonya restorayonların simantasyonunda kullanılan üç farklı rezin simanın farklı restoratif materyal kalınlıkları altındaki polimerizasyon derecesinin belirlenmesi ve mikrosertliğinin değerlendirilmesidir. Gereç ve yöntem: Çalışmada polimerizasyon dönüşüm oranını belirlemek üzere 2 mm kalınlıktaki monolitik zirkonya, 1.5 mm kalınlıktaki monolitik zirkonya, 1 mm kalınlıktaki monolitik zirkonya, 1 mm zirkonya alt yapı üzerine 1mm kalınlıkta seramikle veneerlenmiş 2 mm lik örnekler ve kontrol amaçlı 2 mm kalınlıktaki tam seramik örnekler hazırlandı. Bu örneklerin yerleştirileceği kalıpların altında Variolink II ve zirconite rezin simanlarının polimerizasyonları başlatıldı. Oda sıcaklığında karanlık ortamda 24 saat bekletildikten hemen sonra 0.7 mm kalınlıktaki ve 14 mm çapındaki (n=6) toplam 90 adet örneğin FTIR spektrometre ile polimerizasyon dönüşüm dereceleri ölçüldü. Sonuçlar tek yönlü ANOVA ve Tukey çoklu karşılaştırma testleri ile istatistik olarak değerlendirildi. Mikrosertlik değeri için rezinsimanlara 10 sn süreyle uygulanmak üzere 50 gf'lik kuvvet uygulanarak N=6 olmak üzere 90 adet örnek teste tabii tutuldu. Sonuçlar 3 faktörlü varyans analizi ve Tukey çoklu karşılaştırma testi ile istatistik olarak değerlendirildi. Sonuç: FTIR analizine göre polimerizasyon dönüşüm oranı değerlendirmesinde zirconite dual polimerize rezin siman 1 mm kalınlıktaki monolitik zirkonya örneklerin altında yüksek polimerizasyon dönüşüm oranı gösterdi. Bunu Variolink II dual polimerize ve Variolink II ışıkla polimerize rezin simanlar takip etmiştir. Rezin siman örneklerin mikrosertliği karşılaştırıldığında alt yüzeylerinin en yüksek sertliği zirconite dual polimerize rezin simanla 2 mm zirkonya destekli porselen örneklerde tespit edildi. Rezin siman örneklerin en yüksek üst yüzey mikrosertliği Variolink II ışıkla polimerize rezin simanla ve zirconite dual polimerize rezin simanda 1 mm monolitik zirkonya örneklerde tespit edildi. Rezin simanların alt/üst yüzey mikrosertlik oranı karşılaştırıldığında en iyi oran 2 mm monolitik zirkonya örneklerin altında polimerize edilen zirconite dual polimerize rezin simanlarda gözlendi. Anahtar Kelimeler : Monolitik Zirkonya, Rezin Siman, Mikrosertlik, Polimerizasyon Dönüşüm Oranı
Özet (Çeviri)
In dentistry, the most recent dental ceramic is yttria-stabilized zirconium oxide polycrystals (Y-TZP). Zirconia based restorations is used in both anterior and posterior regions of the mouth due to its superior mechanical properties. Due to optical opacity of these materials, zirconia cores are covered with veneering ceramics. The most cited mechanical complication with zirconia restorations is chipping of the veneer. With the recent advances in CAD/CAM technology and the techniques used for zirconia materials nonveneered monolithic zirconia restorations have become increasingly popular. Zirconia with increased translucency is expected to resolve problems related to veneering ceramic. The purpose of this study is to evaluate the effect of zirconia thickness on the degree of conversion of dual-cure resin cements used for cementation of zirconia. Materials and Methods: In this study, disk shaped ceramic specimens were prepared. Five ceramic groups including 2 mm thick monolithic zirconia, 1,5 mm thick monolithic zirconia, 1 mm thick monolithic zirconia, 1 mm zirconia substructure veneered with 1 mm ceramic, and 2 mm thick lithium disilicate ceramic prepared. The resin cements used in the study were Variolink II light-cure, Variolink II dual-cure, and Zirconite dual-cure resin cements. For degree of conversion test, resin cements were placed in the molds, ceramic disks were placed on the cements and polymerisation was activated using light source. Resin cement specimens (n=6) 0.07 mm in thickness and 14 mm in diameter were stored in the dark for 24 hours at room temperature before FTIR spectrometer was used for degree of conversion measurements. For microhardness test, resin cement specimens 0.07 mm in thickness and 14 mm in diameter (n=6) were prepared by curing under ceramic disks. Using 50 gf Vickers load with a dwell time of 10 s, microhardness values of the resin cement specimens were determined. Results were statisticaly evaluated. Results: In this study, FTIR analysis revealed that the highest degree of conversion was found for Zirconite dual cured resin cement polymerized under 1 mm monolithic zirconia samples followed by Variolink II dual cure resin cement and Variolink II light cure resin cement under same ceramic. Comparing microhardness of resin cements, zirconite dual cure polymerized under 2 mm zirconia veneered porcelain showed the highest microhardness value. Evaluation of top surface of resin cement, the highest microhardness value found for Variolink II light cure resin cement and zirconite dual cure resin cement which was poymerized under 1 mm monolithic zirconia. Comparision of top/bottom surface microhardness ratios of the groups, the best result was found for Zirconite dual cure resin cement under polymerized 2 mm monolithic zirconia. Key Words :Monolithic Zirconia, Resin Cement, Microhardness, Degree Of Conversion