The Investigation of contact resistance in resistance spot welding by using numerial and experimental methods
  1. Tez No: 35951
  2. Yazar: ŞEMSEDDİN ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Elektrik direnç nokta kaynağı yalnızca karbon çeliklerinin değil aynı zamanda paslanmaz çeliklerin, ısıya dayanıklı alaşımların, -alüminyum ve bakır alaşımların ve reaktif metallerin levha kaynağında geniş bir uygulama alanına sahip tir. Özellikle, yüksek operasyon hızı, mekanizasyondaki kolaylık, bindirme birleştirmeden dolayı kalınlık için elektrod sallama hareketine gerek olmaması, kaynak ağzına ve dolgu metaline gerek duyulmaması bu yöntemin cazip özellikleridir. Direnç kaynağında, iş parçaları ısı ve basınç kullanılarak birbirlerine birleştirilir. Isı, Joule kanununa göre akım pasajına gösterilen direnç ile oluşturulur. En yüksek sıcaklık, parçalar arasındaki temas yüzeyindedir. Levhalar arasındaki yani kaynak pasosunun oluştuğu ve dolayısıyla ısıya gerek duyulan yerdeki kontak direnci, kaynak işleminin ilk anları için en önemli dirençtir. Bu araştırmada, kontak direnci ve sıkıştırma kuvveti arasında bir bağıntı bulmak için sonlu elemanlar yöntemi ve deneysel bir yöntem kullanıldı. Aynı zamanda, sonucun geçerliliğini göstermek için bazı deneysel ölçümler yapıldı. Sonlu elemanlar yönteminde, izoparametrik dört düğüm noktalı dörtgen eleman seçildi ve interpolasyon fonksiyonu olarak da Lagrange polinomu kullanıldı. Bu problemi çözmek için çeşitli bilgisayar programları geliştirildi. Bu araştırmada, çekme deneyi sonuçlarından bulunan mekanik malzeme özellikleri kullanıldı. Mikro kontak kuvveti ile bir mikro kontak noktasının temas eden alanının yarıçapı arasında bağıntı bulmak için,“Başlangıç gerilmesi metodu”kullanılarak elasto-plastik analiz yapıldı. Bu çalışmada sonuç olarak, kontak direnci ile sıkıştırma kuvveti arasında bir bağıntı bulundu ve grafik olarak şekillerde gösterildi. Ayrıca, iş parçasmdaki ve bir mikro kontağın küresel yüzeyindeki gerilme dağılımı, mikro kontak noktalarına uygulanan kuvvetler, iş parçası kalınlığının, elektrod ucu yarıçapının ve iş parçası malzemesinin kontak direncine etkisi incelendi. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The method of electric resistance spot welding has an ex tensive application in the joining of sheet metal not only in mild steels but also in stainless steels, heat resisting alloys, aluminium and copper alloys and reactive metals. Particularly attractive features of this process are the high speed of operation, ease of mechanization, the self- jigging nature of the lap joint and the absence of edge preparation or filler metal. The workpieces are joined to each other in resistance weld ing by using pressure and heat. The heat is generated by the resistance to the passage of the current according to the Joule's law. Temperature is the highest at the contact surface between the pieces. The contact resistance between sheets where nugget and, therefore, the heat is required is the most important resistance in early period of the weld ing. In this investigation, finite element method and an experi mental method have been used to find out the relationship between contact resistance and clamping force. Some experi mental measurements have also been carried out to show the validity of the solution. In the finite element process, isoparametric four-node quadrilateral element has been chosen and Lagrange polyno mial has been used as interpolation function. Various spe cial software computer programs have been developed to solve this problem. Mechanical properties of materials ob tained from tensile test results have been used in this in vestigation. Elasto-plastic analysis has been done to find out relationship between micro contact force and the radius of contacted area of a micro contact point by using * initial stress method". As a result of this study, the relationship between contact resistance and clamping force has been found and illus trated as graphics in figures. In addition, stress distri bution in the workpiece and on the spherical surface of the micro contact point, forces applied to the micro contact points, the effects of the thickness of the workpiece, and the radius of electrode tip, and the material of the work- piece to the contact resistance have been investigated.