Fastlicht Visual Sefalometrik Analizi'nin toplumumuzdaki normları
Norms of fastlicht visual cephalometric analysis in our society
- Tez No: 359590
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KÖKLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
- Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın amacı; 1. Visual Sefalometrik Analizi'nin (VSA) Türk toplumu için normlarını oluşturmak, 2. VSA norm değerlerinin her iki cinsiyette ve her gelişim dönemi için kullanılıp kullanılamayacağını araştırmak, 3. Analizde kullanılan ölçümlerin kraniyofasiyal morfoloji ile ilişkisini araştırarak, VSA'nın maksillomandibular ilişkileri etkinliğini test etmektir. Araştırmamız 218'u erkek ve 221'i kadın olan 12-15 yaşlar arasındaki normal oklüzyonlu 439 bireyin lateral sefalogram ve el-bilek grafileri üzerinde yürütülmüştür. VSA normları, bireyler iskelet olgunluk dönemlerine (pre-peak, peak, post-peak) göre gruplanarak her iki cinsiyette ayrı ayrı incelenmiştir. Çalışmada,cinsiyet x iskelet olgunluk dönemi etkileşimi iki yönlü varyans analizi yöntemi ile araştırılmıştır. Etkileşim önemli bulunduğunda, farka neden olan durumları tespit etmek için iki yönlü karşılaştırmalar yapılmıştır. Etkileşimin önemli bulunmadığı ancak iskelet olgunluk dönemi sonuçlar üzerinde etkili görüldüğü durumlarda farka neden olan durumları tespit etmek amacıyla Tek-Yönlü Varyans analizi ve beraberinde post-hoc Tukey HSD testi kullanılmıştır. Her bir iskelet olgunluk dönemi grubu içerisinde kadın ve erkekler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olup olmadığı ise Bonferroni Düzeltmeli Student's t testiyle araştırılmıştır. Sürekli değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon bulunup bulunmadığı Pearson'un Korelasyon testiyle araştırılmıştır. Çalışmamızda Visual Sefalometrik Analizini kullanarak toplumuz için norm değerleri toplumumuz için tespit edilmiştir. PtPNS/PP(97,1°) ,PtOr/PP(4,4°), PtOr/PtPNS(78,6°) , PP/MP (22,1°) ,1/PP(109,7°) ,1/MP(96,8°) ,OD/PP(8.9°), OD/MP (13.2°), A1/U1(131.4°), U1/OD (61.4°), A1/OD(70°) ve U1-FFA Per (-5.5 mm). Teşhis ve tedavi planlaması sırasında her toplumun kendine özgü normlarla değerlendirilmesi gerektiği, aynı zamanda cinsiyetin de göz önünde bulundurulmasının ve iskelet olgunluk dönemi grupları için ayrı normların kullanılmasının önemi gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; 1. To create norms of Visual Cephalometrics Analysis for Turkish society, 2. To search whether Visual Cephalometrics Analysis norm values will be used in both genders and each development period or not, 3. To test vertical direction effectiveness of Denture Frame Analysis by searching the relation of measurements used in the analysis with craniofacial morphology. Our research was conducted on lateral cephalogram and hand-wrist graphies of 439 subjects with normal occlusion aged between 12 and 15; 218 subjects are male and 221 subjects are female. Cephalometrics Analysis norms were examined separately by grouping the subjects into female and male both according to skeleton maturity periods (pre-peak, peak, post-peak) . In the study, interaction between gender x skeleton maturity period was examined by two-way variance analysis method. When interaction was found important, multiple comparisons were made in order to determine the situations creating difference. In the cases where the interaction was not found suitable but skeleton maturity period or chronological age had effect on results, one-way variance analysis and post-hoc Tukey HSD test were used in order to determine the situations creating difference. Whether there was statistically significant difference between male and female within each skeleton maturity period group or chronological age group or not was investigated by Bonferroni Corrected Student's test. Whether there was statistically significant correlation between continuous variables or not was investigated by Pearson's Correlation test. It was confirmed in our study that norms of Cephalometrics Analysis have different values for our society. It was determined that different norms should be used for each skeleton maturity period for PtPNS/PP 97,1,PtOr/PP(4,4),PtOr/PtPNS (78,6),PP/MP(22,1),1/PP(109,7),1/MP(96,8),OD/PP(8,9),OD/MP(13,2),A1/U1131,4),U1/OD(61,4),A1/OD(70) ve U1-FFA Per (-5,5 mm). Importance of evaluating each society with unique norms, in the same time taking the gender into consideration and using different norms for skeleton maturity period groups during diagnosis and treatment planning is observed.