Menemen ovasında aralıksız kurak veya yağışlı geçen günlerin olasılıklarının belirlenmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 35960
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜREYYA BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
-34- ÖZET Araştırmada, Menemen Ovası'nda Kış, İlkbahar, Yaz, Son bahar mevsimlerinde aralıksız kurak veya yağışlı geçen günlerin saptanması amaçlanmıştır. Bunun için Menemen Meteoroloji İstasyonu' nda kaydedilen günlük yağış verilerinden yararlanılmıştır. Bu araştırmada, 2.5 mm' den az yağış alan günler kurak, 2.5 mm ve daha fazla yağış alan günler yağışlı olarak değerlendirilmiştir. Veriler arasındaki bağımlılığın ölçülmesinde otokorelasyon ve korelogram yöntemi kullanılmıştır. Yapılan araştırmada, günlük yağış verileri Kış, İlkbahar, Yaz, Sonbahar mevsimlerine ayrılmıştır. Her mevsimin k= 1,...,15 gün zaman aralıklarında gözlenen aralıksız kurak ve yağışlı geçme olasılıkları hesaplanmıştır. Teorik olasılıklar ise DE BRUIN tarafından 1980 yılında Önerilen model esas alınarak hesaplanmıştır. Modelle olasılıkların hesaplanabilmesi için gerek duyulan parametreler? bir günün yağışlı veya kurak geçme olasılığı, birinci derece den otokorelasyon katsayısı ve şekil katsayısıdır. Modelle hesaplanan olasılıklar ile gözlenen günlük yağış verilerinden elde edilen gözlenmiş olasılıklar arasındaki uyumu test etmek için Khi-Kare ( X2) testinden yararlanılmış tır. Test sonucuna göre hesaplanmış olasılıklar ile gözlenen olasılıklar arasında iyi bir uyum olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-35- SUMMARY In this research, the ceaselessly dry and wet days of Menemen Plain was aimed to obtain in winter, spring, summer and autumn seasons. For this aim, the daily rainfall data of Menemen Meteorology station was used. In this research, the days which had taken rainfall less than 2.5 mm were qualified as“dry”and the days that had taken rainfall equal or more than 2.5 mm were qualified as“wet”. For the measurement of the relations between data, autocorrelation and correllogram methods were used. In this research, daily rainfall data were separated to winter, spring, summer, and autumn seasons. The probabilities of being ceaselessly dry or wet of each season's k=l,...,15 day periods were calculated. However, the theorethical probabilities were calculated with the basis of DE BRUIN' s model, which was presented in 1980. For the calculation of probabilities with this model, the required parameters were? the probability of a day to be dry or wet, autocorrelation coefficient of the first degree, and the shape coefficient. For the testing of the equivalence between the probabilities that were calculated by the model and the observed probabilities from the daily rainfall data, the Chi- Square (X2) test was used. By the result of the test, there was an equivalence between the calculated probabilities and the observed probabilities.