Hematolojik kanserlerde miRNA ifade düzeyleri ve tedaviye yanıt arasındaki ilişkinin araştırılması
The releationship between micro RNA (miRNA) expression levels and response to treatment in hematologic malignancies
  1. Tez No: 359608
  2. Yazar: HALİME SABANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL OĞUZKAN BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kan hücrelerinin üretiminden sorumlu olan kök hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması sonucunda hematolojik kanserler ortaya çıkmaktadır. Epigenetik düzenlemede rol alan mikroRNA (miRNA) molekülleri hücre çoğalması, hücre farklılaşması, organogenez, apoptozis gibi hücresel olaylar ile kanser, kalp ve enfeksiyon hastalıkları gibi çeşitli hastalıkların gelişiminde rol oynamaktadırlar. MikroRNA'lar hematopoiezisin düzenlenmesinde kritik bir role sahiptir, hematolojik kanserlerde onkogenik ya da tümör baskılayıcı etki göstermektedir. Yapılan çalışmalarda çeşitli miRNA genlerinin ifade düzeylerinin hematolojik kanser hastalarında tedavi öncesi ve sonrası farklı olduğuna dair bulgular mevcuttur. Ancak farklı toplumlarda geniş hasta grupları ile yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır. Bu araştırmada hematolojik kanserlerde miR-17-92 gen kümesinde bulunan 17, 18a, 19a, 19b, 20a, 92a miRNA ifade düzeyleri ile tedaviye yanıt arasındaki ilişki analiz edildi. Hematolojik kanserlerden akut myelositer lösemi, akut ve kronik lenfoblastik lösemi, Hodgkin ve Non-Hodgkin lenfoma tanısı almış olan 24 hastadan tedavi öncesinde ve sonrasında alınan kan örneklerinden ve 33 sağlıklı bireyin kan örneklerinden elde edilen miRNA'ların ifade düzeyleri hibridizasyon temelli mikrodizgi yöntemi ile saptanarak istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Sonuçlar değerlendirildiğinde hastaların tedavi öncesi ve sonrasına ait örneklerinde miR-17-92 gen kümesi üyelerinin ifade düzeylerinin kontrol grubuna göre artmış olduğu saptandı (p=0.001). Tedavi öncesi ve sonrasındaki değerler karşılaştırıldığında ise miR-19a ve miR-19b'nin tedavi sonrası grupta yüksek olduğu bulundu (p=0.001). Tedaviye yanıt veren ve vermeyen hastaların tedavi öncesi ve sonrasındaki değerleri analiz edildiğinde; tedaviye yanıt veren grupta yine miR-19a ve miR-19b'de artış saptandı (p=0.001, p=0.009). Araştırma sonucunda miR-17-92 gen kümesi üyelerinden miR-19a ve miR-19b'nin ifade düzeylerinin tedavi sonrasında artmış olduğu bu nedenle moleküler tedaviyi hedefleyen araştırmalarda yol gösterici olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hematologic malignancies arise as a result of uncontrolled increase of stem cells that are responsible for blood cell production. Involved in the epigenetic regulation of microRNA (miRNA) molecules that play a role in cellular events such as cell proliferation, cell differentiation, organogenesis, apoptosis, and development of cancer, heart disease and various infectious diseases. MicroRNAs have a critical role in the regulation of hematopoiesis and show oncogenic or tumor-suppressive effect in hematological cancers. In studies, there is evidence about various miRNA genes' expression levels are differences before and after treatment of patients in hematologic malignancies. However, different studies are needed with large patient populations. In this study, expression levels of miR-17-92 gene cluster it covers miR-17, 18a, 19a, 19b, 20a and miR-92a in hematologic malignancies and the association between treatment response is analyzed. miRNAs expression levels obtained from the Blood samples were taken at pre and post-treatment from 24 patients that were diagnosed with Hematologic malignancies of acute myeloid leukemia, acute and chronic lymphoblastic leukemia, Hodgkin's and Non-Hodgkin's lymphoma and 33 healthy blood samples determining by a method of the hybridization-based micro series and compared statistically. Evaluation of the results of the samples before and after treatment of patients, miR-17-92 gene cluster expression levels compared to control group members were found to have increased (p=0.001). In comparing the values before and after treatment of mir-19a and 19b, the post-treatment group was found higher (p=0.001). Analyzed values before and after treatment of patients who respond to treatment and not also miR-19 and miR-19b were increased in responding to treatment group (p=0.001, p=0.009). As a result of miR-17-92 gene cluster members miR-19a and miR-19b expression levels increased after treatment so that the molecular theraphy to be conducted for research that may lead.