Foto-aktif dezenfeksiyon yönteminin porselen inley restorasyonlarının çürükten etkilenmiş dentine olan bağlantısına etkisinin incelenmesi
Evaluating the effectiveness of photo-activated disinfection on bonding of porcelain inlay restorations to the caries-effected dentine
  1. Tez No: 359607
  2. Yazar: BİLGE YÜKSEL KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN AKÇABOY, PROF. DR. Aslıhan ÜġÜMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Araştırmamızın amacı; PAD yönteminin sağlam ve çürükten etkilenmiş dişlerin kavite dezenfeksiyonunda kullanılması sonucunda porselen inleylerin dentine olan bağlantısına etkisinin incelenmesidir. Bu çalışmada toplam 120 adet molar diş akrilik rezine gömülerek paraskop yardımıyla sınıf I inley kaviteler açıldı. Lava Ultimate Restorative bloklarıyla CEREC AC CAD-CAM cihazında 120 adet rezin nano seramik inley üretildi. Örneklerin yarısına ICG ve 810nm diyot lazer ile yaklaşık 128j/cm²'lik enerji yoğunluğunda ışık uygulanması sonucu yapılan PAD işlemi uygulandı. Yarısı Variolink N ile diğer yarısı Panavia F2.0 ile yapıştırıldı, toplam 8 grup oluşturuldu. Simantasyon işlemlerinden sonra örnekler 5000 devir termal siklusa (5 °C-55 °C) tabi tutuldu. Ardından her grupta bulunan 15 örnekten toplamda n=25 olacak şekilde 1 mm²' lik yüzey alanına sahip mikrobarlar elde edildi. Örneklere 1 mm/dk hızla mikrotensile bağlanma testi uygulandı. Üç yönlü ANOVA testi, Student t testi, Fisher-Freeman Halton testi kullanılarak sonuçlar değerlendirildi. Çalışma sonuçlarına göre; sağlam ve çürükten etkilenmiş dişler arasında Variolink N ve Panavia F2.0 rezin simanlara mikrotensile bağlanma dayanımları açısından istatiksel olarak önemli bir fark görülmedi (p:0.079; p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of PAD method on bonding of porcelain inlays to dentine structure of carious and non-carious teeth. In this study 120 extracted molar teeth were embedded in acrylic resin and inlay cavities were prepared on each tooth by using a parallelometer. Than 120 ceramic inlay were fabricated with CEREC AC CAD-CAM device by using Lava Ultimate Restorative blocks. PAD method was applied to the half of the specimens (ICG and 810nm diode laser with 128j/cm² energy density). Half of the specimens were cemented with Variolink N and the other half of the specimens were cemented with Panavia F2.0 and 8 groups were created. After cementation procedure specimens were thermal cycled 5000 times (5 °C-55 °C). In each group n=25 microbars with 1 mm² surface area were sectioned from 15 teeth using a Isomet saw. Microtensile test was performed with the crosshead speed of 1mm/min. Bond strength values were statistically analyzed by using 3-way ANOVA, Student t and data of fracture results were evaluated with Fisher-Freeman Halton test methods. According to the statistical analyses of bond strengths, there were no significant difference between carious affected and sound teeth both cemented with Variolink N and Panavia F 2.0 resin cements (p:0.079; p>0.05). Statistically higher bond strength values were observed with Variolink N resin cement with carious and non-carious teeth.