Göğüs hastalıkları servisinde yatan koah hastalarında müzik terapisinin anksiyete ve bazı klinik bulgulara etkisi
Hospitalized in the chest diseases department of music therapy in patients with COPD anxiety and its effects on some clinical physical findings.
- Tez No: 359632
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KURÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), son yılların en büyük sağlık problemlerinden birisidir. Dünyada ve Türkiye?de her 10 kişiden ikisi KOAH?lıdır. Türkiye?de, 3 milyona yakın KOAH hastası olduğu tahmin ediliyor. Türkiye'de KOAH görülme sıklığını yüzde 4,2 dir. Sağlıklı verilerin toplandığı tüm ülkelerde hem erkeklerde hem de kadınlarda önemli bir sağlık problemi teşkil ettiği görülmektedir. KOAH?ın, 2030?a kadar dünya genelinde en fazla ölümle sonuçlanan ilk dört hastalıktan biri olacağı öngörülüyor. Anksiyete evrensel, önemli bir problem olarak kabul edilmektedir. Hastalar çoğu kez plansız ve aniden kliniğe yatışları yapır ve bu durum hastaların stres yaşamasına neden olur. Anksiyete, KOAH hastalarında oldukça sık görülür. Anksiyete , sempatik sinir sisteminin uyarılması, solunum sayısının, derinliğinin ve nabız hızının artması ile sonuçlanır. Aynı zamanda anksiyete iyileşmeyi olumsuz yönde etkiler. Müzik terapisi, ruhsal ve bedensel sorunları olan bireylerin psikolojik durumlarını belirlemede yol gösterici bir iletişim yöntemidir. Bireye güven duygusunun kazandırılmasını açısından önem taşımaktadır. Müzik terapisi, bireyin anksiyetesini azaltmada etkilidir. Bu çalışmada, göğüs hastalıkları servisine yatan KOAH? lı hastaların anksiyete ve bazı klinik bulgulara müzik terapisinin etkisi incelenecektir. İki vaka ve 1 kontrol grubu oluşturup bir gruba Bach bestesi bir gruba da Farabi?nin Türk Sanat Müziği makamlarından psikolojik açıdan olumlu etkileri olduğu belirtilen makamlardan Rast, Saba ve Hüseyni makamlarından seçilecek besteler toplamda 1?er saat sürede dinletilecek. Değerlendirme Müzik terapiye başlamadan hemen önce, müzik terapinin 30. Dakikasında, müzik terapi bitiminden hemen sonra.(60. Dakika), müzik terapi bitiminden 30 dakika sonrası (90. Dakika) şeklinde yapılarak Hasta İzlem Formuna kaydedilecektir. Müzik terapisi 7 gün süreyle devam edecektir. Ayrıca çalışmanın birinci gününde araştırmacılar tarafından geliştirilen sosyodemografik veriler ve hastanın klinik özelliklerini içeren anket formu uygulanacaktır.BECK Ansiyete Ölçeği müzik terarpisinin 1. ve 8. ve 15. gününde tekrarlanacaktır. Noninvaziv müdahale tipindeki bu çalışma göğüs hastalıkları ünitesine KOAH tanısıyla yatan hastalara uygulanacaktır.
Özet (Çeviri)
Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) is one of the major health problems in recent years. KOAH'lıdır two of every 10 people in the world and in Turkey. In Turkey, three million are estimated to be suffering from COPD.Turkey, the prevalence of COPD was 4.2 per cent. Health data collection for both men and women in all countries constitutes an important health problem seen. COPD, the most in the world by 2030, resulting in death is expected to be one of the first four diseases. Anxiety is a universal, is recognized as a major problem. Patients often do, and this is unplanned and sudden hospitalization of patients with clinical causes of stress to live. Anxiety is quite common in patients with COPD.Anxiety, stimulation of the sympathetic nervous system, respiratory rate, and pulse rate, resulting in increased depth. Anxiety but also adversely affects the improvement. Music therapy, psychological state of individuals with mental and physical problems in determining the guiding method of communication. It is important for the individual to gain the confidence. Music therapy is effective in reducing anxiety for the individual. In this study, pulmonology department underlying COPD patients examined the effect of music therapy of anxiety and clinical findings. Two cases and one control group, create a group, or a group of Farabi's Turkish art music composed by Bach authorities authorities indicated that the positive effects of psychologically Rast, Saba and authorities Husseini time 1 hour on selected tunes to be played in total.Music Review before the start of therapy, music therapy, 30 Minutes after the end of music therapy. (60 Minutes), music therapy after the end of the 30 minutes (90 minutes) made in the form of patient follow-up sheet will be saved. Music therapy will continue for a period of 7 days.Moreover, the study developed by researchers at the first day of a questionnaire containing demographic data and clinical characteristics of patients uygulanacaktır.BECK music terarpisinin Scale 1 Ansiyete and 8 and 15 repeated on the day.Non-invasive type of intervention applied in this study in patients hospitalized with COPD, pulmonary diseases unit.