Bankacılığın tarihsel gelişimi ve Ziraat Bankası örneği
Historical development of banking and Ziraat Bank of example
- Tez No: 359665
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN AFŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, öncelikle dünyadaki ve Türkiye'deki bankacılık sektörü hakkında genel bilgilere yer verilmekte ve sektörün tarihsel gelişimi anlatılmaktadır. Devam eden bölümlerde ise Türkiye ekonomisi açısından önem arz eden ve en eski devlet bankası olan Ziraat Bankası'nın tarihsel gelişimi, kuruluş amacı, kurucularının profilleri, kuruluş sermayesi ve faaliyetleri ile bilanço özellikleri ele alınarak Türkiye ekonomisi açısından önemi incelenmiştir. Bankacılık ilk çağlardan günümüze çok önemli bir gelişme kaydetmiştir. Dünyada tarihsel olarak eski dönemlere uzanan bankacılık faaliyetleri her geçen gün gelişme göstererek bugünkü konumuna ulaşmıştır. Modern bankaların kurulmaya başlamasıyla birlikte bankaların ekonomik hayattaki önemleri artmıştır. Türkiye'deki bankacılık sektörünün tarihsel gelişimi ele alınırken ülkenin dönemler itibariyle ihtiyaçlarına ve benimsenen iktisadi anlayışları dikkate alınmıştır. Türkiye'de kurulan kamu bankaları yabancı ülkelerdeki kamu bankalarının kuruluşuna dönemsel olarak paralellik göstermektedir. Kamu bankaları Cumhuriyet'in ilk yıllarından itibaren bankacılık sektöründe yerlerini almışlardır ve günümüzde de sektörde önemli bir payla faaliyetlerini sürdürmektedirler. T.C. Ziraat Bankası'nın temelleri Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde atılmış ve Türkiye Cumhuriyeti'nin imarında önemli rol almıştır. Pek çok gelişmekte olan ülkedeki benzerleri gibi T.C. Ziraat Bankası da devlet eliyle kurulmuş ve her dönemde birtakım avantajlar elde etmenin yanında birtakım yükler yüklenme durumunda kalmıştır. Türkiye'nin en eski bankası olan Ziraat Bankası her dönemde gelişme göstermiştir ancak asıl gelişme son 20 yıl içerisinde gerçekleştirmiştir. Gelişmişliğin ve büyümenin en önemli göstergeleri; personel sayısı, şube sayısı, aktif büyüklük, öz sermaye büyüklüğü ve net kârdır. Sonuç olarak görülmektedir ki Türkiye ekonomisindeki bankalar içinde iktisadi anlamda en çok büyüyen ve gelişen banka Ziraat Bankası'dır.
Özet (Çeviri)
This study, especially in world and Turkey general information about the banking sector are given and describes the historical development of the sector. In the following sections, of the ongoing importance of the sections and the historical development of the former State Bank, Ziraat Bank has been examined by taking purpose of the establishment, profiles of the founders, initial capital and with activities balance sheet characteristics by considering the importance of Turkey's economy. From early ages to the present day, Banking has made a significant improvement. Historically in the world dating back to ancient times, banking activities showing improvement every day reached its present position. With the proliferation of modern banks, banks have increased the importance of economic life. The historical development of the banking sector in Turkey for periods of the country's needs and adopted when discussing economic conceptions were taken into consideration. Turkey established in State-owned banks to foreign countries shows that public banks periodically parallelism. From the first years of the Republic, public banks have taken place in the banking sector and continue the activities of a significant share in the industry today. T. C. Ziraat Bank's foundations laid in the last period of the Ottoman Empire and has an important role ın the reconstruction of the Republic of Turkey. Like many developing countries, .T C. Ziraat Bank was established by the state and in every period to obtain a number of advantages besides some loads were forced installation . Ziraat Bank of Turkey's oldest bank, has shown improvement in each period but the real development has made in the last 20 years . The most important indicators of development and growth is number of staff, number of branches, total assets, shareholders' equity and net income size. As a result, it is observed that banks in Turkey's economy in the economic sense Ziraat Bank is the most growing and evolving bank.