Kamu kurumlarında stratejik plan üzerine karşılaştırmalı bir inceleme
A comparative study on strategic planning in public institutions
  1. Tez No: 359664
  2. Yazar: MEHMET AKİF ERÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada, özel sektör kaynaklı bir yönetim tekniği olan stratejik planlamanın, kamu kurumlarında uygulanmasının bir ihtiyaç olduğu ve kendilerine özgü yapıları içinde uygulanabileceği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede Türkiye'de Kamu Kurumları genel olarak anlatılmış, kamu kurumlarında stratejik plan kavramı, amacı, yasal dayanakları, stratejik planlama süreci detaylı olarak incelenmiş ve stratejik planlama gerçeğinin kamu kurumlarındaki reel olabilirliği ve uygulanabilirliği araştırılmıştır. Kurumlara ilişkin stratejik planlar, DPT tarafından elektronik olarak yayınlan www.sp.gov.tr adresi ve ele alınan kamu idarelerinin kendi internet sitelerinden alınmıştır. Elde edilen stratejik planlara ait kurumlar; hukuki durum, büyüklük ve kapsam, finansal yapı, yetkinlikler, yönetim yapısı gibi önemli örgütsel değişkenler açısından farklılık göstermektedir. Stratejik planların incelenmesinde esas olan DPT tarafından yayınlanan“Kamu İdareleri için Stratejik Planlama Kılavuzu'nda”yer alan ana ve alt bilgi alanlarının mevcut planlarda yer alıp almamasına ve uyumuna bakılmasıdır. Belirtilen kılavuza uyumluluk yanında, hazırlanan stratejik planların içerikleri de özet veriler vasıtasıyla değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçları, araştırma kapsamına giren dört kurumun tümünde, stratejik planlama yaklaşımının, sadece merkez düzeyinde değil, taşra düzeyinde de uygulanmaya başlandığını göstermektedir. Araştırma sonucunda, birincisi, Kamu kurumlarında stratejik yönetim uygulamalarına geçişin en önemli aşaması olan stratejik planlama ile ilgili kapsamlı veriler elde edilmiştir. İkincisi, ele alınan kamu kurumlarında stratejik planlama uygulamalarında yakın çevre, genel çevre ve iç çevre analizleri yapılarak bu kuruluşlar için hangi faktörlerin imkan ve fırsat hangi faktörlerin tehdit ve tehlike unsuru oldukları belirlenmiştir. Üçüncüsü de, araştırma sonuçlarının kamu kurumlarında kullanımına yönelik öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it's presented that the implementation of strategic planning which is a management style originated from the private sector, is needed and can be applied in their own unique structures. In this context, public institutions of Turkey are mentioned, the concept of strategic planning, its purpose and legal foundations are examined thoroughly, and the validity of strategic planning in public institutions and its viability are researched. Strategic plans of public institutions are published electronically by the Organization of State Planning (OSP) on www.sp.gov.tr and also on websites of each public institution. Strategic plans of institutions differ in important organizational variables such as legal status, size and scope, financial structure, competencies and organizational structure. In the analysis of strategic plans, the existence of main and sub-areas of information in 'Strategic Planning Guide for Public Administrations' published by the OSP in current plans and their harmonization are taken into consideration. Research findings show that strategic planning approach has started to be implemented not only in central level but also in provincial level in each of four organizations. According to the research findings, first, the comprehensive data about strategic planning, the most important step in transition to the implementation of strategic management in public institutions, has been obtained. Second, by analyzing the immediate surroundings, overall environment and internal environment in the implementation of strategic planning in public institutions, factors which are opportunity or an element of threat and danger are determined for these institutions. Third, recommendations are made about the implementation of research findings in public institutions.