Van Postası gazetesi (1953-1970)
Van Postası newspaper (1953-1970)
- Tez No: 359666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SALİH MERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Basın, tarih araştırmalarında dönemin siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmelerini toplumsal açıdan değerlendirebilmek için önemli bir kaynaktır.Bu çalışmamızda 1953-1970 yılları arasındaki Van Postası Gazetesi konularına göre tasnif edilerek ele alınmıştır.Van Postası Gazetesi 1953-1970 yılları arasında toplumu yönlendirme gibi bir eğilim içindedir.Gazete siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel olaylar karşısında tavrını net bir şekilde ortaya koymuştur. Demokrat Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi arasındaki siyaset etkin bir şekilde kaleme alınmıştır. Yine bu dönemde Türkiye'nin diğer devletlerle olan ilişkilerine, dönemin diğer siyasi partilerinin faaliyetlerine, Kore Savaşı, Şark ve Kıbrıs Meselesi'ne getirdiği yorumlarıyla 1953-1970 yılları arasında Van'da yayın hayatına yön vermiştir.
Özet (Çeviri)
Press is an important source to evaluate that periods political, social, cultural and economic development socially in history research. Van Postası newspaper between 1953-1970 classified according to their subjects are processed. Van Postası newspaper was in the trend of manipulating people in 1953-1970. The newspaper showed its attitude clearly towards political, social, economic and cultural events. The politics between D.P. and C.H.P. were drawn up efficiently. In addition, it influenced the press in Van between 1953-1970 with its comments on Kore War, East and Cyprus problem, actions of other political parties and Turkey's affairs with other countries.