Yöneticilerin ISO 9000 kalite yönetim sistemine yaklaşımı: TCDD ve bağlı ortaklıklarında bir alan araştırması
The approach of administrotors to ISO 9000 quality management system: Search spoice at TCDD and subsidiorres of tcdd
- Tez No: 359683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN SEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Küreselleşen dünyada rekabetin hızla arttığı günümüzde firmaların, üzerinde önemle durmaları gereken konulardan birisi kalitedir. Müşterilerin, değişen istek ve ihtiyaçlarına sürekli cevap verebilecek kalitede ürün ve hizmet sunabilmenin yolu, bu ürün ve hizmetlerin üretildiği sistemin kalitesini sağlamaktır. Bunun da günümüzde en yaygın olarak kullanılan yöntemi ISO 9000 Kalite Yönetim Sistemi standartlarını uygulamaktır. Bu çalışmada, kalite yönetim sistemini uygulayan ve ISO 9000 belgesi alarak belgelendiren TCDD fabrikalarında ve bağlı ortaklarında yöneticilerin, ISO 9000 belgesi alımında, uygulamaya geçiş esnasında ve uygulamalarında yaşadıkları zorluklar ile kaliteye bakışı, yönetici anketi düzenlenerek tespit edilmeye çalışılmıştır. Anahtar Sözcükler : Kalite, kalite yönetimi, ISO 9000 kalite yönetim sistemi, ISO 9001:2008.
Özet (Çeviri)
Nowadays the quality is one of the important subjects which firms must spend a lot of time thinking about in a globalized world. The way of respond to the changing demands and needs of the customers is to supply the quality of their products and services. Nowadays The most widely used method is to perform ISO 9000 Quality Management System standards. This thesis includes a manager surway trying to define managers, who is working for TCDD factories certificated with ISO 9000, and the managers opinions by experiencing difficulties about having the factories certificated with ISO 9000 and implementing the certification. Key Words : Quality, quality management, ISO 9000 quality management system, ISO 9001:2008,