Nörolojik özürlü bireylerin ev güvenliğinin incelenmesi
An analysis study on home safety of i̇ndividuals with neurological disorders
  1. Tez No: 359712
  2. Yazar: GÜZİN KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR CAVLAK, YRD. DOÇ. FİLİZ ALTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma nörolojik özürlü bireylerin yaşam alanlarının güvenlik durumlarını ve risklerini saptamak amacıyla planlanmıştır. Araştırmaya Denizli?de yaşayan, Serebrovasküler Olay?a (SVO; n=43), Parkinson Hastalığı?na (PH; n=10), Multiple Sklerozis?e (MS; n=16), Spinal Kord Yaralanması?na (SKY; n=14) sahip olan, toplam 83 birey alınmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 56.89±16.53 yıl, özür süreleri 5.67±6.58 yıldır. Katılımcıların özür düzeyleri Modifiye Rankin Skalası, Modifiye Hoehn Yahr Skalası, Genişletilmiş Özürlülük Durum Ölçeği ve Amerikan Spinal Yaralanma Derneği Skoru kullanılarak belirlenmiştir. Katılımcıların ev güvenlik durumu Ev Güvenlik Kontrol Listesi (EGKL) ile değerlendirilmiştir. Ayrıca katılımcıların yaşam şekli ve ev durumu ile ilgili diğer bilgileri de kaydedilmiştir. Bu çalışmadan elde ettiğimiz EGKL sonuçlarına göre, 77 (%93) katılımcının evi ?tehlikeli?, 6 (%7) katılımcının evi ev güvenliği puanı açısından ?iyi? olarak bulunmuştur. Hiçbir ev güvenlik açısından ?mükemmel? olarak bulunmamıştır. Katılımcılar özür gruplarına, eğitim durumlarına, gelir düzeylerine ve ev tiplerine göre EGKL puanı açısından karşılaştırıldıklarında, istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This aim of this study was to determine environment safety status and risks of individuals with neurological disorders. 83 participants living in Denizli with Cerebrovascular Disease (CVD; n=43), Parkinson?s Disease (PH; n=10), Multiple Sclerosis (MS; n=16) or Spinal Cord Injury (SCI; n=14) were included in the study. The mean age of the participants was 56.89±16.53 years and the duration of disabilities was 5.67±6.58 years. Disability status was evaluated using by Modified Rankin Scale, Modified Hoehn Yahr Scale, Expanded Disability Status Scale or American Spinal Injury Association form. Home safety status of the participants was evaluated using by Home Safety Check List (HSCL). The data in terms of living style and residential design of the participants were also recorded. While 77 (93%) participants had `dangerous? homes, 6 (7%) participants had `good? homes according to the HSCL scores. Nobody had `perfect? home in this study. When all participants were compared in terms of types of disability, education level, income status and home style, no significant differences according to their HSCL scores were found (p>0.05).