Nörolojik defisiti olmayan lumbar bölge patolojilerinde bantlama ve soft ortez uygulamalarının ağrı ve fonksiyonel özre etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of taping and soft orthoses application on the pain and functional disability in the pathology of lumbar region of without neurologic deficit
- Tez No: 366072
- Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN BAYRAMLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma nörolojik defisiti olmayan lumbar bölge patolojilerinde bantlama ve soft ortez uygulamalarının ağrı ve fonksiyonel özüre etkisinin araştırılması amacıyla planlandı. Çalışmaya lumbar bölge patolojisi olan 63 gönüllü hasta dahil edildi. Bireyler rastgele 21 bireyden oluşan üç gruba ayrıldı. I. gruba, soft ortez ve stabilizasyon egzersiz programı; II. gruba, kinezyo bantlama ve stabilizasyon egzersiz programı; III. gruba stabilizasyon egzersiz programı uygulandı. Hastaların demografik bilgileri alındıktan sonra; eklem hareket açıklığı ve kas kuvveti açısından değerlendirmeleri yapıldı. Ağrı seviyesi için vizüel analog skalası, esneklik için otur-uzan testi, fonksiyonel ambulasyon ve denge için süreli kalk ve yürü testi (SKYT), lumbar bölge fleksibilitesi için modifiye schober testi, fonksiyonel özürün değerlendirilmesinde oswestry özürlülük indeksi ve kinezyofobinin değerlendirilmesinde tampa kinezyofobi ölçeği kullanıldı. Hastalar tedavi öncesi ilk değerlendirmenin ardından, toplam 3 hafta tedavi programına alındılar. 3 haftalık tedavinin sonunda tekrar değerlendirildiler ve evlerine gönderilip, stabilizasyon egzersiz programına devam etmeleri ve 3 hafta sonra tekrar kontrole gelmeleri istendi, 6. haftanın sonunda bireylerin son değerlendirmeleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigation of the effect of taping and soft orthoses application on the pain and functional disability in the pathology of lumbar region of without neurologic deficit. On the study were included 63 volunteer patients with lumbar spine pathology. Individuals were randomly divided into three groups that consist of 21 individual. Group I, soft orthotics and stabilization exercise program; Group II, Kinesio taping and stabilization exercise program; Group III, stabilization exercise program were applied. After obtaining demographic data of patients; it was evaluated with in terms of range of motion and muscle strength. Visual analog scale for pain level, sit and reach test for flexibility in the assessment, time up go (TUG) for functional ambulation and balance, the modified Schober test for lumbar spine flexibility, the Oswestry Disability Index in the assessment of functional disability and tampa kinesiophobia scale evaluation of kinesiophobia was used. Patients were taken on treatment program along total 3 weeks of after first evaluation that done pretreatment. They were reassessed at the end of 3 week treatment and were sent to their homes, were asked to continue stabilization exercise program and come back to control after 3 weeks ,at the end of 6 weeks, individuals recent evaluations were made.