Kanserli çocuğun okul yaşantısını etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of the factors affecting the school li̇fe of chi̇ldren with cancer
- Tez No: 359754
- Danışmanlar: DOÇ. AYFER ELÇİGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Oncology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Kanserli çocuğun okul yaşantısını etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla planlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırmaya Haziran-Ekim 2013 tarihleri arasında bir eğitim ve araştırma hastanesi ile bir üniversite hastanesinde tedavi alan 120 kanserli çocuk alınmıştır. Etik kurul, hastaneler, çocuk ve ailelerinden yazılı izin alınmıştır. Veriler, çocuk bilgi formu ve çocuk ve ebeveyn görüşme formu ile toplanmıştır. Araştırma sonucu elde edilen bulgular SPSS 15.0 programı yardımıyla değerlendirilerek analiz edilmiştir. Analizlerde tanımlayıcı yöntemler ki-kare testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was planned to determine the factors affecting the school life of children with cancer. Method: This study is a descriptive study. The research includes120 children who have been treated at a university hospital and Research and Education hospital between June and October in 2013. A written and official permission was taken from the Ethics committee, hospitals, child and their families.The data were collected through a child information form and child and parent interview form .The findings obtained at the end of the study were assessed by using SPSS 15.0 program. In the analysis, descriptive methods were evaluated by chi-square test.