Direnç çalışmalarında sıvı alımının kan parametreleri ve performans üzerine etkisi
The effect of liquid consumption during resistance exercise on blood parameters and performance
- Tez No: 359796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Araştırmamızın temel amacı; su alınarak yapılan antrenmanın, su alınmadan yapılan aynı antrenmana oranla performansı artırdığını belirlemek ve aynı zamanda, bu iki farklı yöntemle yapılan çalışmanın kan parametrelerine etkisini tespit etmektir. Araştırmamızda, Balıkesir Üniversitesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda (BESYO) okuyan, kriterlere uygun denekler arasından, homojen olacak 18-22 yaş arası 10 erkek öğrenci denek olarak seçilmiştir. Araştırmaya katılan deneklere, belirlenen 5 farklı direnç egzersizlerinde kaldırdıkları 1 MR'nin %80 oranında, 3 set 8 tekrarı olan bir antrenman programı uygulanmıştır. Deneklerin antrenman programları öncesi ve antrenman programları sonrası boy, kilo, vücut kütle indeksi (BMİ), % yağ, sistolik basınç, diyastolik basınç, laktat tayini, Borg skala, idrar tayini, hemogram ve bazı biyokimya test ölçümleri yapılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin betimleyici istatistikleri yapılmış; normallik için Kolmogorov-Smirnov (K-S) testi kullanılmıştır. Ön-test – son-test değişkenleri arasındaki farklılıkların önemliliğinin belirlenmesinde Wilcoxon eşleştirilmiş testi kullanılmıştır. Su alınarak yapılan egzersiz ile su almadan yapılan egzersiz karşılaştırmalarında ise Mann-Whitney U testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of our study is to find out if the trainings which are done after water consumption are more effective on performance than the ones done without water consumption, and the impact of the exercise done with these two different ways on blood parameters. The study has been done with ten male students who are suitable for the criteria of the experiment are between 18 and 22 years old, chosen homogeneously. The guinea pigs study at the Physical Education and Sports High School of Balikesir University. A training program which consisted of 3 sets and 8 repetitions according to 80 percentage of 1 MR which they lift up in the chosen five different resistance exercises has been used on the participant students. Before and after the training programs, the students' height, weight, bmi, %fat, systolic pressure, diastolic pressure, lactate determination, Borg scale, urinary determination, hemogram and some of the biochemical test measurements have been done. The descriptive statistics of the data gathered in the study has been done and Kolmogorov-Smirnov (K-S) test has been used for normality. For the determination of the differences between the variables of the pre-test and final test, Wilcoxon's paired test has been utilized. For the comparison of the exercises which are done after water consumption and the ones without water consumption, Mann-Whitney's U test has been applied.