Tüp ligasyonu uygulanmış ratlarda fertilite ve genital dokuların değerlendirilmesi
Evaluation of genital tissues and fertility in the rats underwent tubal ligation
  1. Tez No: 359797
  2. Yazar: ESİN GEÇKİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KIRAN, PROF. DR. DAVUT ÖZBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Aile planlaması yapılırken uygulanan en etkili yöntemlerden biri 'tüp ligasyonu' olup, günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde sıklıkla kullanılan güvenilir bir sterilizasyon yöntemidir. Bu çalışmada ratlara uygulanan tüp ligasyonun genital dokulara ve fertiliteye etkisi değerlendirildi. Çalışmada 50'si dişi 5'i erkek olmak üzere toplam 55 adet erişkin Wistar Albino sıçan kullanıldı. Dişi sıçanlar 5 gruba ayrıldı; 1. gruba sadece laparotomi, 2.ve 3. gruba laparotomi ile pomeroy usulü unilateral tüp ligasyonu, 4. ve 5. gruplara laparotomi ile pomeroy usulü bilateral tüp ligasyonu yapıldı. 2. ve 4. grup sıçanlar 6 haftalık iyileşme süresinden sonra dekapite edildi. 3. ve 5. grup sıçanlar ise 6 haftalık iyileşme sürecinden sonra çiftleşmeye bırakıldı. Daha sonra fertilite oranına bakıldı ve genital dokular değerlendirilmek üzere histopatoloji laboratuvarına gönderildi. Bulgulara bakıldığında; sol uterus cornu kalınlığının en fazla grup V, sağ over çapının en fazla grup IV, sağlıklı antral folikül sayısının en fazla IIIA grubunda ve endometrial kalınlığın ise en fazla 3. Grupta olduğu gözlemlenmiştir ve bu değerler gruplar arasında anlamlılık ifade etmektedir. Endometrial enflamasyon görülmesine rağmen bu gruplar arasında herhangi bir anlamlı fark ifade etmedi. Tüp ligasyonu metodunun uygulanmasında bilateral grupta infertilite %100 sağlanmıştır. Unilateral grupta ise infertilite % 63.5' tur. Bu sonuçta bize tekniğin doğru uygulandığında %100 gibi bir oranda hamilelikten koruyucu olduğunu yanlış, eksik ya da kısmi yapılan işlemlerde ise hamileliğin %37. 5 olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most effective methods in performing family planning is 'tubal ligation' and it is a frequently used sterilization method both in developed and developing countries. In this study, evaluation of the effect of tubal ligation performed on rats on the genital tissues and fertility was aimed. A total of 55 (50 female, 5 male) adult Wistar Albino rats were used in this study. Female rats were divided into 5 groups. Only laparotomy was applied to the first group. Laparotomy and unilateral tubal ligation with Pomeroy method were applied to 2nd and 3rd groups. Laparotomy and bilateral tubal ligation with Pomeroy method were applied to 4th and 5th groups. The rats in the 2nd and 4th groups were decapitated after 6-week recovery period. The rats in the 3rd and 5th groups were let for free copulation after 6-week recovery period. After then the rate of fertility was investigated and genital tissues were obtained, and then histopathologic examinations were conducted. When the findings were evaluated, left uterine cornu thickness was found maximum in the fifth group, right ovarian diameter was found maximum in the fourth group. While endometrial thickness was observed maximum in the third group, number of antral follicles was determined maximum in the IIIA group and these values demonstrated significance between groups. When tubal ligation method was applied, 100% infertility was provided in bilaterally ligated group. Unilaterally ligated group had an infertility rate of 63,5%. These results show us that if the procedure is performed accurately, it prevents pregnancy with a rate of 100%, however if it is conducted improperly or unilaterallyit may cause a pregnancy rate of37,5%.