Farklı kuvvet antrenmanlarının kreatin kinaz enzim aktivitesi ve kan parametrelerine etkisi
The effect of different weight training on blood parameters and serum creatine kinase
- Tez No: 359795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmadaki temel amacımız; iki farklı kuvvet antrenmanın (hipertrofi ve drop set antrenmanı) CK, AST, ALT, troponin, (kas hasarı) ve kan parametrelerine (laktat, glikoz ve kan sayımı) etkilerinin araştırılmasıdır. Bu amaçla, rekreasyon amaçlı spor ile uğraşan (haftada 2-3 gün), 19-21 yaş arası 10 erkek denek olarak katılmıştır. Deneklere, 1 MR'nin %80 oranında 3 set 8 tekrar hipertrofi antrenmanı, 4 tekrar %90 + 4 tekrar %80 + 4 tekrar %70 oranında 2 set drop set antrenmanı için program uygulandı. Egzersizler öncesi ve sonrası deneklere önceden belirlenen vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi, vücut kütle indeksi ve kan parametreleri (hemogram, kreatin kinaz, CK-MB, troponin ve TSH, AST, ALT) tespit edildi. Araştırmada elde edilen veriler, betimleyici istatistiklerden X ve SS ile özetlendi. Hipertrofi ve drop set antrenmanı karşılaştırılmasında ise Mann-Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to research the effects of both different strength training (hypertrophy and drop set weight training) on CK, AST, ALT, Troponin (muscle damage) and blood parameters (lactate, glucose, and hemogram). With this purpose between the ages 19-21 years 10 men subjects who exercise recreationally (2-3 days in a week) were participated in the study. The subjects were performed 4 different exercise in two kinds of weight training with one week intervals; 8 reps 80% of 1MR in 3 sets for hypertrophy weight training, 4 reps 90% + 4 reps 80 % + 4 reps 70% continuously in 2 sets for drop sets weight training. Body weight, body fat %, body mass index and blood parameters (Hemogram, Creatine Kinase, CK-MB, Troponin and TSH, AST, ALT) of the subjects were measured at the pre- and post-weight training programs. The data obtained from the research was summed up with X and SS from the descriptive statistics.