Kuluçkalık yumurtalarla ilgili kimi etmenlerin ve sürü yaşının kuluçka özelliklerine etkileri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 35983
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN KOÇAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Araştırma kuluçkalık yumurtalarla ilgili depolama süresi, depolama süresince duruş sekli.kuluçka içi aydınlatma gibi etmenlerin ve sürü yaşının ;embr iyonik ölümler, çıkış gücü ve civciv çıkış ağırlığına etkisini araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada 2400 Arbor Acres damızlık yumurtaları kullanılarak sözkonusu etmenlerin oluşturduğu 150 'ser yumurtadan oluşan İ6 farklı gurup meydana getirilmiş ve 10 tekrar yapılmıştır. Sürü yası etkisi için 32 ve 48 haftalık anaç yumurtaları kullanılmıştır. Depolama süresi olarak 5 ve 12 günlük depolama uygulanmış »depolama pozisyonu olarak ise geniş uç yukarıda (GUY) ve sivri uç yukarıda (SUY) pozisyonları kullanılmıştır. Kuluçka içi aydınlatma yapılacak guruplarda, kuluçka makinası içinde 40 vatlık 1 adet fluoresan ampul ile aydınlatma yapıldığı halde karanlık guruplarda herhangibir aydınlatma yapılmayıp tamamen karanlık bırakılmıştır. Kuluçka süresi sonunda çıkan civcivler sayılmış ve çıkmayan yumurtaların sayısı tesbit edilmiştir. Çıkmayan yumurtalar her seferinde tek tek kırılarak erken (0-8 gün), orta (8-18 gün), geç (18-21 gün) dönem olmak üzere embriyonik ölüm yasları ve dölsüz yumurtalar tesbit edilmiştir.Çıkan civciv sayısının 75döllü yumurta sayısına oranlanması ile çıkış gücü tesbit edilmiştir. Çıkış gücünün dö'llülük oranı ile çarpılması sonucu kuluçka randımanı hesaplanmıştır. On kez tekrarlanan deneme çıkışların bir seferinde çıkan bütün civcivler tartılarak civciv cıkıs ağırlığı kaydedilmiştir. Elde edilen sonuçlar değerlendirilerek kuluçka ölçütlerine etki eden faktörlerin etki düzeyi incelenmiştir. Embriyonik ölümler Anaç yaşının erken embriyonik ölümler üzerine etkisi önemli bulunmadığı halde orta ve gec dönem embriyonik ölümler üzerine etkisi önemli bulunmuştur (p=0. 05).Ancak kısa ve uzun süreli depolama kuluçka randımanını önemli ölçüde etkilemiştir (p=
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to determine the effect of several factors related with hatching eggs such as duration of storage, position during storage, light in incubator and breeder age on embryonic deaths, hat chabil i ty, hatchability of fertile eggs and chick hatch weight. In the experiment 2400 Arbor Acres hatching eggs were used and divided into 16 groups of each 150 eggs to examine the effect of the mentioned factors and this study was repeated 10 times. To determine the breeder age effect 32 weeks old and 48 weeks old two Arbor Acres breeder flock was used. Eggs were stored for 5 and 12 day periods. As a position of egg during storage small end up (SEU) and small end down (SED) positions were used. To determine the light effect during incubation cold type 40 watt fluorescent tube was fixed into the incubator to be used as lighted incubator. At the end of hatching period chicks were pulled out from the hatcher and count of the chicks and the non-hatched eggs were recorded. End of each hatch non-hatched eggs were examined to determine the embryonic deaths in term of early (0-8 days), middle (8-18 days) and late (18-21 days). Also infertile eggs were recorded in the study of breaking the non-hatched eggs. 81By dividing the number of chicks hatched to the fertile eggs, hatchability of fertile eggs will be calculated. Also multiplication of hatchability of fertile eggs and fertility was used to calculate the hatchability.After one of the repeated haches in the study, all the chicks hatched was weighed to record the chick hatch weights. Results were evaluated to determine the effects of the factors on the hatching performance and hatching weight at hatching. Embryonic deaths Effect of breeder age on early term embryonic deaths did not significantly differ. However middle and late term embryonic deaths found to be significant (p=