İzmir körfezi'nde yeşil, esmer ve kırmızı alglerin karekteristik türlerinden bioenerji elde edilmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 35982
  2. Yazar: NESRİN GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SAMİ AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
!:?» ÖZET Bu araştırmada İzmir Körfezi 'nde Yeşil, Esmer ve Kırmızı alglerin, karakteristik türlerinden bioenerji elde edilmeye çalışılmıştır -Daha önceden saptamış olduğumuz İzmir Körfezi civarındaki farklı istasyonlardan bol olarak bulunduklarını bildiğimiz mevsimlerde gidilerek Ulva, Cystoseira ve Gracillaria toplanmıştır. Toplanan alg türlerinin yanma ısı değerleri, nem ve kül miktarları hesaplanmıştır -Yanma ısı değerlerinin belirlenmesi için Kalorimetre Bombası kullanılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda ekonomik değeri bilinen Ulva, Cystoseira ve Gracillaria" nm yanma ısı değerleri, nem ve kül miktarlar lyla ilgili veriler özet olarak sunulmuştur. Değerlendirme sonucuna göre; -Ulva'mın en yüksek yanma ısı değerinin 2954 cal/g en düşük yanma ısı değerinin 1690 cal/g olduğu, nem miktarının en yüksek %10.03 en düşük %1.82 ve kül miktarının da en yüksek %10.95 en düşük %8.03 olduğu saptanmıştır. -Cystoseira'nın en yüksek yanma ısı değerinin 2789 cal/g en düşük yanma ısı değerinin 1123 cal/g olduğu, nem miktarının en yüksek %11.21 en düşük %2.19 ve kül miktarının da en yüksek %11.96 en düşük %2. 57 olduğu görülmüştür. -Gracillaria'nın sadece tek bir istasyonda topluluk oluştur duğu, yanma ısı değerinin 1850 cal/g, nem miktarının %8.99, kül miktarının %2.57 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, we determined calorific values, moisture and ash contents of the Ulva,Cystoseira and Gracillaria that are characteristic species of Green, Brown and Red Algea in Izmir Bay in order to evaluate their potential for bioenergy production. Calorific values, moisture and ash content of the collected algea were determined. Calorimetry bomb was used to determine the calorific values. The calorific values, ash and moisture content of Ulva,Cystoseira and Gracillaria that have economic importance, were given in summary. The highest calorific value of Ulva was 2954 cal/g and the lowest was 1690 cal/g the highest moisture content was 10.03% and the lowest was 1.82%, and the highest ash content was 10.95% and the lowest was 8.03% For Cystoseira the calorific values varied in the range 1123.2789 cal/g moisture in the range 2.19-11.21% and ash content in the range 2.57-11.96%. Gracillaria associated in one station only its calorific value was 1846 cal/g moisture content 8.99% and the ash content 2.57%.