Onur Ünlü filmlerinin gerçeküstücü sinema bağlamında incelenmesi
Analysis of Onur Ünlü's films in a surreallistic cinema context
  1. Tez No: 359871
  2. Yazar: AYŞE BURHAN AYTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİN TEREK ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Türk Sineması son yıllarda yükselen bir ivme kazanmıştır. Birçok yeni yönetmen, farklı ve özgün eserler üretmiş ve üretmektedir. Bu üretimler içerisinde Onur Ünlü filmleri de yapısı ve içerikleri ile farklı bir yerde durmaktadır. Gerçeküstücü bir sinemacı olarak ifade edilen Onur Ünlü, kendine has üslubu ile Türk Sineması'nda daha önce örnekleri verilmemiş bir tarzı benimsemiştir. Bu çalışmada, Onur Ünlü filmleri gerçeküstücü bir anlayışla incelenmekte ve yönetmenin filmlerinin ayrışmasına neden olan gerçeküstücü öğeler üzerinde durulmaktadır. Gerçeküstücü sanat anlayışının tanımlanması ve tarihsel süreçteki gelişiminin açıklanmasının ardından Onur ünlü filmleri, gerçeküstücü özellikler bağlamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkish cinematography has gained acceleration at the last years. Many new directors have produced and are still producing different and genuine works. Within these works, movies of Onur Ünlü stand in a different place with their structure and content. Onur Ünlü who is accepted as a surrealist moviemaker, with his distinctive style, adopted a way of which examples haven't been produced before. In this study movies of Onur Ünlü are examined in a surrealist way of understanding and stated the surrealistic materials that caused director's movies to separate. After defining the surrealist sense of art and explaining its improvement within the history, movies of Onur Ünlü are examined in the context of surrealist materials.