Onur Ünlü filmlerinde gerçeküstü anlatı ve 'Sen Aydınlatırsın Geceyi' örneği
Surreal storytelling in Onur Ünlü films and the movie 'Thou Gild'st the Even' example
- Tez No: 470548
- Danışmanlar: PROF. BURAK BUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Türk Sinemasının ilk yıllarından günümüze pek çok yönetmen gerçeküstücü anlatıya filmlerinde yer vermiştir. Onur Ünlü, günümüz Türk Sinemasının genç kuşak yönetmenleri arasında yer almaktadır. Filmlerinde gerçeküstü anlatıma yer veren Onur Ünlü, Türk Sinemasının kısıtlı tür çeşitliliği içinde kendine özel bir yer edinmeyi başarmıştır. Bu belgesel çalışması, Onur Ünlü'nün gerçeküstü anlatım diline yaklaşımını ve ''Sen Aydınlatırsın Geceyi' filminde yer alan gerçeküstü anlatımın incelenmesini kapsamaktadır. Gerçeküstü sanat akımının nasıl ortaya çıktığı ve tarihi sürecinin açıklanmasının ardından Onur Ünlü'nün bu akımla ilgili görüşleri, kendini tanımlaması ve gerçeküstücü anlatımı Sen Aydınlatırsın Geceyi filminde nasıl uyguladığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Many directors have use surreal storytelling from early years of Turkish Cinema till present. Onur Unlu is one of the young generation director of modern Turkish Cinema. Onur Unlu, who narrates surreal storytelling at his movies, finds a special place amongst Turkish Cinema's limited genres. This documentary includes Onur Unlu's approach to surreal storytelling and analyze of surreal factors over his movie 'Thou Gildst the Even'. After the explanation of Surreal Art's emerge,definition and historical process; Onur Unlu's self definition, thoughts about this genre and his way of surreal storytelling over the movie 'Thou Gildst the Even' will be examined.