XX. yüzyıl İngiliz müziğine genel bakış, Rebecca Clarke'ın müzik yaşamı ve viyola sonatının incelenmesi
A general look on XXth century British music, a research on Rebecca Clarke's musical world and her viola sonata
- Tez No: 359877
- Danışmanlar: PROF. Z.LALE FERİDUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu tez ile Rebecca Clarke'ın yaşamı ve viyola sonatı hedef alınarak XX. Yüzyıl İngiliz müziği araştırılmıştır. Dört bölümden oluşan tezin ilk bölümünde, Orta Çağ'dan XX. yüzyıla uzanan süreç genel olarak incelenmiş, Rebecca Clarke'ın yanı sıra başlıca İngiliz besteciler hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde Clarke'ın yaşamı, başlıca yapıtları ve bestecilik stili, üçüncü bölümde ise sonat formu araştırılmıştır. Dördüncü bölüm, Rebecca Clarke'ın viyola sonatının öyküsü, yapısal incelenmesi, müzik açısından yorum ve çalışma önerilerini içermektedir.
Özet (Çeviri)
This story is research on ZXth century British music, focusing on the life of Rebecca Clarke and her Viola Sonata. The first section is a general outlook on the development of British music from the Middle Ages to the XXth century. This section aldo provides general info about the most important British composers including Rebecca Clarke. The second section focuses on Clarke's life, her most important works and her composition style. The third section is a research on the sonata form. The fourth and last section discusses the story behind Rebecca Clarke's viola sonata, while analyzing its structure and giving advices on how to practise and interpret it.