Benzene derivations- The investigations of H-bond formation on fluorescence changes in different acceptor systems
- Tez No: 35988
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Bu çalışmada, benzen türevi olan fenol ve naftollerin donör, Dioksan ve TEA'nın akseptor olarak alındığı sistemler seçilmiştir. Seçilen Fenol-Dioksan, Fenol-Trietilamin sistemlerinde H-bağ oluşumu UV ve Fluoresans Spektroskopisi yardımı ile incelenmiştir. H-bağ oluşumu ile oluşan soğurma ve fluoresans değişimleri saptanarak temel ve uyarılmış durumlarda H-bağ kompleks dengesi araştırılmış her iki durumda değişik sıcaklıklardaki denge sabitleri ve dengeye ilişkin termodinamik büyüklükler (H-bağ oluşum entalpisi, serbest enerji ve entropisi) hesaplanmıştır. Soğurma ve fluoresans spektrumlarında uzun dalga boyuna kayma, soğurma ve fluoresans şiddetlerinde değişme gözlenmiştir. Ayrıca dielektrik sabiti değişik çözücülerde H-bağ oluşumu incelenmiştir. Dielektrik sabitinin artması ile temel ve uyarılmış durumlarda genelde negatif olan H-bağ kompleks oluşum entropileri artmaktadır. Bu durum temel ve uyarılmış durumlarda çözücünün dielektrik sabiti arttıkça oluşan H-bağ komplekslerinde kararsız olacağını göstermektedir. Son bölümde Naftollerin, Dioksan ve TEA ile oluştuğu H-bağ komplekslerine ilişkin literatür verilerinden yararlanarak karşılaştırma yapılmıştır. 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY Present study desrcibes a method used for the investigation of H-bond formation for different binary systems. In this study, benzene derivatives of phenol and naphtol are selected as donor systems and mixed with dioxane and TEA which are chosen as acceptors. The formation of H-bond in the phenol-TEA binary system was investigated by using both UV absorption and emission spectroscopy. The changes in the absorption and emission spectra by H-bond formation, the equilibrium of the H-bonded complexes was studied in both ground and excited state. In addition, equilibrium constants at different temperature values and thermodynamic properties related to the equilibrium (enthalpy, free energy change and entropy values of H-bond formation) were calculated. A shift to longer wavelengths and differencies in absorption and fluorescence intensities in the absorption and emission spectra were observed. Moreover, H-bond formation in various solvents having different dielectric constants, was investigated. The entropy changes related to the formation of hydrogen bonded complexes generally have negative values in both ground and excited states. These values were observed to increase by the increase in dielectric constants of the solvent systems, therefore H-bonded complexes become less stable by the increase the dielectric constants of the solvent systems. In the final section the results of present study related to the binary naphtol system formed with dioxane or TEA were compared with the literature values. 50