Sanayide deney tasarımı uygulamaları
  1. Tez No: 35989
  2. Yazar: RAHMİ BALSARI
  3. Danışmanlar: SERDAR KORUKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
7. ÖZET Tasarım aşamasında kalite mühendisliği kavramı özellikle 1980'lerden sonra Kalite Kontrol ve İstatistik sahalarında en çok konuşulan konulardan birisi olmuştur ve Taguchi tekniği bu amaçla en yaygın olarak kullanılan teknikdir. Bu çalışmada amaçlanan Taguchi Tekniğinin sanayide uygulanabilirliğini araştırmak ve Klasik Deney Tasarımı tekniği ile arasındaki farklılıkları ortaya koymaktır. Bu çalışmada önce, Toplam Kalite Yönetimi ve Taguchi Tekniği 'nin Toplam Kalite Yönetimi içerisindeki yeri açıklanmıştır (Bölüm 2); daha sonra Taguchi tekniğinin dayandığı Deney Tasarımı konusu incelenmiştir (Bölüm 3). Taguchi tekniği öncesinde bu bilgiler verildikten sonra Taguchi'nin felsefesi ve tekniği ortaya konmuştur (Bölüm 4). Teknik sistem tasarımı, parametre tasarımı, tolerans tasarımı isimlerinde üç bölümden oluşmaktadır. Bu basamaklar açıklandıktan sonra üç örnek ile tekniğin pratikdeki kullanımı ortaya konmuştur. Tez çalışması esnasında bir boya fabrikasında yapılan uygulama (Bölüm 5) ve Taguchi tekniğinin kritiği (Bölüm 6) son bölümde verilmiştir. 80
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The quality engineering in design concept have become one of the most talked about topics in the field of quality control and statistics since 1980' s, and Taguchi Method is the most widely used technique for this purpose. The aim of this study is to analyze the feasibility of this method in industry and to distinguish the differences between Taguchi Method and Experimental Design concept. Firstly Total Quality Management and the role of Taguchi Method in Total Quality Management is discussed (Chapter 2), then Experimental Design concept, which is the statistical root of Taguchi method is explained (Chapter 3). After the explanations of the topics that are needed before the study of Taguchi Method; Taguchi philosophy and method is given (Chapter 4). Taguchi method is seperated into three phases; system design, parameter design and tolerance design. In order to make clear the concept three case study is also included. Finally in the last section, the application in a painting company, which is carried by the owner of this study is given (Chapter 5), with the critique of Taguchi method (Chapter 6). 81