Sanayide deney tasarımı uygulaması
Design of experiment application in industry
- Tez No: 276795
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN CİNEMRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Deney tasarımı, ileri seviye kalite uygulamasına sahip sanayi kuruluşlarında, geleneksel kalite kontrol işleminin yerine kullanılmaktadır. Kalite maliyetlerini düşüren, süreç güvenilirliğini arttıran bir istatistiksel bir yöntem olarak deneysel tasarım yaklaşımı kullanılmaktadır. Deney Tasarım çalışmasının, farklı sektörel gerekliliklerden dolayı farklı uygulamaları vardır. En çok bilinen yöntemleri tam faktöriyel, kesirli faktöriyel ve Taguchi metodudur. Yapılan çalışma ile beyaz eşya imalat sektöründen, imal edilen bir parçada yaşanılan teknik bir sorunun, kesirli faktöriyel yaklaşım ile çözümü örnek olarak verilmiştir. Ürün tasarım sürecinin başında yapılan deney tasarım çalışmaları, üretim maliyetlerini düşürmekte ve firmalara rekabet avantajı kazandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Design of Experiment is used as a quality tool instead of traditional quality control methods in advanced level quality applicator companies. Experimental design has been using as a statistical method to reduce quality costs and to increase process reliability. Various application methods for different sectoral requirements there are many design of experiment methods. Full Factorial, Fractional Factorial and Taguchi approaches are well known design of experiment methods. In this study, a problem is solved in white good industry with using Fractional Factorial Design method. Design of experiment reduces production costs and causes competitive advantage, in the beginning stage of product design.