Bazı dış mekan süs bitkileri yeşil çeliklerin köklenmelerine çeşitli faktörlerin etkileri üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 35990
  2. Yazar: MURAT İSFENDİYAROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. NURAL KARAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu araştırmada çoğunluğu Ege ve Akdeniz bölgelerinin kıyı şeridi florasında da yer alan bazı süs çalı ve ağaçlarının yeşil uç çeliklerinin köklenmesi üzerine çelik alma zamanları ve IBA uygulamalarının etkilerinin saptanması amaçlanmıştır. Çelikler Mart 1993 - Eylül 1993 tarihleri arasında her ay olmak üzere yedi kez alınmıştır. Sadece L. orientalis çelikleri Nisan 1993 tarihinden itibaren her ay olmak üzere altı kez alınmıştır. Alınan çelikler IBA'nın 10000 ve 15000 ppm'lik dozlarıyla muamele edilmişler, sadece P. tobira çeliklerinde IBA'nın 2500 ve 5000 ppm'lik dozları kullanılmıştır. A. unedo çeliklerinde sadece Mart ve Nisan aylarında köklerime olmuştur. Köklenme oranlan üzerine IBA uygulamaları ve çelik alma zamanlarının etkisi istatistiki açıdan önemli bulunmamakla beraber, Mart ayında % 18.1 düzeyindeki ortalama köklenme oranı Nisan ayında % 2.8'de kalmıştır. IBA uygulamalarıyla 10000 ve 15000 ppm'lik dozlarda % 16.7 ve % 14.6 oranında köklenme elde edilirken kontrolde hiç köklenme saptanamamıştır. IBA uygulamalarının ortalama kök adet ve uzunlukları üzerine etkisi istatistiki açıdan önemli bulunmuş ve yükselen IBA dozlarının etkisi kök adedi ve kök uzunluklarını arttırıcı yönde olmuştur ve en yüksek oranlara yine Mart ayında ulaşılmıştır. J. oxycedrus var. macrocarpa çeliklerinde sadece Mart ayında köklenme olmuş, köklenme oranı üzerine IBA uygulamalarının etkisi istatistiki açıdan önemli bulunmuştur. En yüksek köklenme oranı % 16.7 ile IBA'nın 10000 ppm'lik dozunda elde edilmiş, yükselen IBA dozlarının ortalama kök adedi ve ortalama kök uzunlukları üzerine etkisi istatistiki açıdan önemsiz bulunmuştur. J. phoenicea çeliklerinde deneme süresince köklenmeyle ilgili bir belirtiye rastlanmamış, çeliklerde sürekli olarak şişleme koşullarından kaynaklanan bir kahverengileşme gözlenmiştir. L. orientalis çeliklerinde deneme süresince köklenmeyle ilgili bir belirtiye rastlanmamıştır. Çelikler dikimden sonraki bir ay içinde kararıp yapraklarını dökerek ölmüşlerdir. 52P. lentiscus var. Chia çeliklerinde sadece Mart ayında köklerime olmuş, kök lenme oranları üzerine IBA uygulamalarının etkisi istatistik! açıdan önemli bulunmamakla beraber en yüksek köklerime oram % 16.7 ile IBA'nın 15000 ppm'lik dozunda elde edilmiştir. Yükselen IBA dozlarının ortalama kök adedi ve ortalama kök uzunluğu üzerine etkisi istatistiki açıdan önemsiz bulunmuştur. P. tobira çeliklerinde tüm çelik alma zamanlarında köklenme olmuştur ve köklenme oranları üzerine IBA uygulamaları ve çelik alma zamanlarının etkileri istatistiki açıdan önemli bulunmuştur. En yüksek ortalama köklenme oram (% 69.4) Mart ayında elde edilirken bu oran Eylülde % 4.2'ye düşmüştür. IBA uygulamalarında İse en yüksek oran % 31 ile 5000 ppm'lik dozda elde edilmiştir. Çelik alma zamanlan ve IBA uygulamalarının ortalama kök adedi üzerine olan etkileri istatistiki açıdan önemli bulunmuş ve en yüksek değerlere Mart ayında ve 5000 ppm dozda ulaşılmıştır. Ortalama kök uzunluğu üzerine sadece çelik alma zamanlarının etkisi önemli bulunmuş ve en yüksek değere yine Mart ayında ulaşılmıştır. 53
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this research is to determine the times of taking cutting and IBA treatments of the leafy tip cuttings of some ornamental shrubs and trees which take place mostly in the coastal zone flora of the Aegean and Meditterranian regions. The cuttings have been taken monthly for seven times between March 1993 - September 1993. Only L. orientalis cuttings have been taken for six times beginning from April 1993. The cuttings which have been taken have been treated with 10000 and 15000 ppm concentrations of DBA, only with P. tobira cuttings 2500 and 5000 ppm concentrations of IBA have been used. In A. unedo cuttings rooting has occured only in March and April. Although the effect of cutting taking times and IBA treatments on rooting rates is not significant statistically, the mean rooting rate was 18.1 % in March 2.8 % in April. With the IBA treatments at 10000 and 15000 ppm concentrations a rooting of 16.7 % and 14.6 % has been obtained whereas no rooting has been determined during the controls. The effect of IBA treatments on the mean root number and lenght has been considered significant statistically and effect of increasing IBA concentrations has resulted in the increase of root numbers and root lenghts and also the greatest rates has been again obtained in March. In J. oxycedrus var. macrocarpa cuttings rooting has accured only in March and the effect of IBA treatments on the rooting rate has been significant statistically. The highest rooting rate has been obtained with 16.7 % at 10000 ppm concentration of IBA, the effect of increasing IBA concentrations on the mean root number and has been considered insignificant statistically. No rooting has been observed in J. phoenicea cuttings during the research, moreover a brownish colour has occured caused by misting conditions. In L. orientalis cuttings there has been no rooting during the research. The cuttings got darker, the leaves fell and the cuttings died after one month they were inserted. 54Rooting has occured in P. lentiscus var. Chia cuttings only In March, although the effect of IBA treatments on rooting rates has been Insignificant statistically, the highest rooting rate of 16.7 % has been obtained with 15000 ppm concentration of IBA. The effect of increasing IBA concentrations on the mean root number and lenght has been considered to be insignificant statistically. Rooting has accured in P. tobira cuttings in all cutting taking times and the effects of IBA treatments and cutting taking times on the rooting rates have been considered to be significant statistically. The highest rooting rate of 69.4 % has been obtained in March whereas this rate fell to 4.2 % in September. The highest rate of 31 % at IBA treatments has been obtained at 5000 ppm concentration. The effects of cutting taking times and IBA treatments on the mean root number have been considered to be significant statistically and the highest values have been reached in March and at 5000 ppm concentration. Only the effect of cutting taking time on the main root lenght has been considered significant and the highest value has again been reached in March. 55