Oil agglomeration benefication of Zonguldak coal fines
- Tez No: 3599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN HOŞTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET ZONGULDAK İNCE KÖMÜRLERİNİN YA? AGGLOMERASYONUYLA DE?ERLEND İ R î LMES t UÇBAŞ, Yaşar Yüksek Lisans Tezi, Maden Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Çetin HOŞTEN Mart 1988, 57 sayfa Son yıllarda aglomerasyon yöntemi düşük küllü kömürün yüksek verimle elde edilmesine ve yüksek küllü koklaşabilir kömürlerin değerlendirilmesinde uygulanmaya çalışılmaktadır. Bu çalışmada Çatalağzı lavuarmdan alman flotas- yona giren brüt kömür ve jig çıkışı ara ürün numunelerinin aglomerasyonu işlemi ve sonuçları sunulmuştur. Her iki kömür numunesi üzerinde yağ miktarının, pülp yoğunluğunun, tane boyutunun ve yağ tipinin aglomerasyonun performansı üzerine etkisi ayrıntılı olarak incelendi. Aglomerasyon ve flotasyon işlemleri arasında bir karşılaştırma yapa bilmek için bir grup flotasyon deneyleri yapıldı. Flotas yon deneylerinde sadece flotasyona giren brüt kömür nu munesi kullanıldı. -v-Sonuçlar kullanxlan yağ miktarının aglomeratlarxn kül miktarını belirlediğini, aglomeratların kül mikta rının pülp yoğunluğundaki değişmelere karşın sabit kal dığı, ince tane boyutu ile düşük küllü aglomeratların elde edilebildiğini, yağ tipinin aglomerasyonda etkisinin önemsiz olduğunu ve aglomerasyonun flotasyona göre daha düşük küllü kömürler üretebildiğin! göstermiştir. Anahtar kelimeler : Yağ aglomerasyonu, flotasyona giren brüt kömür > jig ara ürünü kömür, flotasyon. -vı-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OIL AGGLOMERATION BENEFICIATION OF ZONGULDAK COAL FINES UCBAŞ, Yaşar M.S. in Mining Eng. Department Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Çetin HOŞTEN March 1988,56 pages In recent years, increased attention is being paid to the application of oil agglomeration technique for improved recovery of low ash clean coal and effective benef iciation of low-grade coking coals. In this work an experimental evaluation of the oil agglomeration process is described. Results are presented of a study in agglomeration of two kinds of coal which were flotation feed sample and jig-middlings sample from Catalagzx coal washery. The effects of critical variables such as dosage of oil, pulp density, feed fineness and type of oil on the performance of the process were studied in detail both on flotation feed sample and middlings sample. A series of conventional flotation tests were also conducted to make a comparison between the oil agglomeration and flotation process. Flotation experiments were carried out on the flotation feed sample only. -iii-The results suggested that dosage of oil controls the ash content of the oil agglomerated coal product; ash content of agglomerates is not sensitive to variations in pulp density; fine grinding is necessary in order to obtain lower ash agglomerates; the type of oil has no significant influence on oil agglomeration efficiency and oil agglomeration is a more selective process than froth flotation. Key words : Oil agglomeration, flotation feed coal, jig-middlings coal, flotation. -IV-