Bir maliye politikası aracı olarak tarımı destekleme politikaları (Fındık örneği)
Agriculturel support policies as a fiscal policy tool (Hazelnut case)
- Tez No: 359919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMA ÇATALOLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
1929 ekonomik buhranı sonrasında devletlerin ekonomik hayata müdahalesinin artması sonucu tarım sektörüne yapılan desteklemelerde de artış meydana gelmiştir. Fındık üretiminde ilk sırada yer alan ve ihracatta belirleyici rol üstlenen Türkiye'de fındık tarımının desteklenmesi özellikle Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesinde fındık üreticilerinin başka gelir kaynaklarının bulunmaması sebebiyle önemlidir. Türkiye'de fındık tarımında meydana gelen desteklemeler 1938 yılında FİSKOBİRLİK'in kurulması ile başlamış ve izleyen yıllarda devletin FİSKOBİRLİK'e yüklediği görevlerin artması ile devam etmiştir. 2000'li yıllarda IMF ve DB talepleri ve Avrupa Birliği OTP doğrultusunda 4572 sayılı yasa sonucu özerk bir yapıya kavuşturulmaya çalışılan FİSKOBİRLİK'e devletin sağladığı imkanların son bulması ile devletin fındık tarımına sağladığı desteklemeler yön değiştirmiştir. Bu değişim sonucu fındık üreticileri, destekleme fiyatı yerine üretim miktarını göz ardı eden sadece üretim alanına göre destekleme yapan alan bazlı destek ile desteklenmeye çalışılmış ancak, üreticilerin üretim alanlarının küçük olması sebebiyle bu destek yetersiz kalmıştır. Ellerinde tek geçim kaynağı olarak fındık kalan üreticilerin; devletten beklenen desteği görememeleri sonucunda piyasanın insafına bırakılmaları üreticileri zor durumda bırakmıştır.
Özet (Çeviri)
After the economic crisis in 1929, as a result of increased government involvement in the economy, agricultural subsidies have also increased. In Turkey which has the leading position in world hazelnut production and export, supporting hazelnut production is important in particular East and Middle Black Sea region, by virtue of lacking other sources of income. Supporting hazelnut agriculture has started in Turkey via founding of FİSKOBİRLİK (Union of Hazelnut Sales Cooperatives), and it has continued with increasing roles which had been given by government in following years. In the 2000s, with pressure from the World Bank, International Monetary Fund and EU CAP the government try to give autonomy by the law of Agricultural Sales Cooperatives and Unions Nr. of 4572. By the law came into force, governments hazelnut support policy has changed. As a result of this change, the growers has been tried to support with field-based support, that ignore production amount, instead of price-based support. Hazelnut growers, who have hazelnut as the only source of income, face a difficult situation due to lack of government support which is expected by.