Altan Deliorman'ın hayatı ve eserleri
Altan Deliorman's life and works
- Tez No: 359920
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Siyasal Bilimler, Biography, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
Altan Deliorman,“Deliorman Türkleri”ne mensup bir aileden gelen gazeteci, yazar ve fikir adamı, Mahmut Necmettin Deliorman'ın oğlu olarak 22 Mart 1936'da İstanbul'da dünyaya gelmiştir. İlk ve orta öğrenimini İstanbul'daki okullarda tamamlamıştır. Babasının matbuat işi ile uğraşmasının etkisi ile basın dünyası ile erken buluşan ve ilk eserini 12 yaşında iken veren Altan Deliorman, Haydar Paşa Lisesi öğrencisi iken Türkçülüğün önemli önderlerinden Hüseyin Nihal Atsız'ın, üniversite yıllarında ise Zeki Velidi Togan ve İbrahim Kafesoğlu'un öğrencisi olmuştur. Altan Deliorman, Türk Sanatı, Türk Dünyası, Milli Yol, Milli Işık ve Türk Kültürü dergilerinde çıkan Türkçü nitelikteki yazıları ile Türk Milliyetçiliği'ne katkı sağlamıştır. Okul ders kitapları da yazan Altan Deliorman, Boğaziçi, Gurbette Bayrak, Orkun gibi dergilerin yöneticiliğini de üstlenmiş ve Türk Milliyetçiliğinin en büyük düşmanı olarak görülen, Komünizm'e karşı da etkili bir kalem olmuştur. Eserleriyle Türk Tarihi ve Türk Kültürü'ne yaptığı katkılar dışında, bu alanlarda ciddi tespitleri de bulunan Altan Deliorman, 23 Ağustos 2012'de hayatını kaybetmiştir. Bu çalışma ile günümüzde de faaliyetlerine devam eden Aydınlar Ocağı gibi bir yapının üst düzey yöneticileri arasında bulunmuş olan ve hayatta iken adına“Saygı günü”düzenlenmiş olan bir ismin, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ve Türk milliyetçiliğindeki rolünü ortaya koymayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
Altan Deliorman was born in 22nd March,1936 in İstanbul as the son of Mahmut Necmettin Deliorman who comes from“Deliorman Turks”family and who was a journalist, a writer and an intellectual. He completed his primary and secondary education in the schools of Istanbul. Altan Deliorman who acquainted with the press world earlier due to the impact of his father's job with press and had his first work when he was 12 years old. When he was in Haydarpaşa High School he became a student of Hüseyin Nihal Atsız, an important leader of“Turkism”, and he was a student of Zeki Velidi Togan and İbrahim Kafesoğlu in university years. Altan Deliorman contributed to Turkish nationalism with the articles which have Turkist qualifications and which were published in the journals:“Türk Sanatı”,“Türk Dünyası”,“Milli Yol”,“Milli Işık”and“Türk Kültürü”. Altan Deliorman who also wrote school coursebooks, took governorship responsibility of the journals such as“Boğaziçi”,“Gurbette Bayrak”,“Orkun”and became a vigorous writer against communism which is supposed to be the biggest foe of Turkish nationalism. Except his contributions to the works of Turkish History and Turkish Culture, Altan Deliorman, who had serious evaluations upon these issues, lost his life in 23rd August, 2012 in Istanbul. With this work, we aimed to propound the person's mission for Turkish Nationalism in Turkish Republic history who was among the senior managers of an organisation like“Aydınlar Ocağı”(Intellectuals' Coterie) which continues its activity nowadays and for whom there had been organized“Respect Day”when he was alive.