Bir grafın zedelenebilirliği ve l-ayrıt iletişim sayısı üzerine
- Tez No: 35993
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN BAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bir iletişim ağının zedelenebilirlik (vulnerability) değeri, bazı merkezlerin veya bağlantı hatlarının bozulmasından sonra iletişimin kesilmesine kadar ağın dayanma gücünü gösterir, n - merkezli bu iletişim ağını temsil eden bir G grafının bazı ayrıtlarının yok edilmesiyle zedelenebilirlik değerinin hesaplanması problemi bugüne kadar Barefoot - Entringer - Swart [ 1 ] gibi araştırmacılar tarafından çeşitli açılardan incelenmiştir. Ancak, G grafından yok edilen ayrıtların kümesi S olmak üzere, G - S grafının bileşenleri ile grafın zedelenebi lirlik değeri arasındaki ilişki hakkında kesin ve doyurucu bir bilgi bugüne kadar verilmemiştir. Bu çalışmadaki amacımız, G - S grafınin zedelenebilirliğinin ölçülmesi problemini yeni bir yaklaşımla incelemektir. Bu amaçla birinci bölümde gerekli önbilgiler verildikten sonra bir G grafının zedelenebilirlik kavramı incelenmiştir. Buradan zedelenebilirlik değerinin ölçümü için bir G grafının /-ayrıt iletişim sayısı olarak adlandırdığımız yeni bir tanım verilmiş ve bu sayı com; (G) ile gösterilerek problem ortaya konulmuştur. İkinci bölümde, bir G grafının / - ayrıt iletişim sayısının l^comI(G)
Özet (Çeviri)
SUMMARY The vulnerability value of a communication network shows the resistance of network in case after certain centres or connection lines are spoilt and communication is cut off. The problem of evaluating the vulnerability value of a graph G, which represents a communication network with n - centers, by removing its certain edges have been up to now examined by Barefoot - Entringer - Swart [ 1 ]. Howewer, if S is the set of edges removed from G, it is not yet obtained a satisfactory relation between the components of the graph G - S and its vulnerability value. In this thesis, our goal is to study the problem of vulnerability measure of a graph G by means of a new approach ; in doing so, we gredetermine the number of vertices of components of G - S. In chapter 1 ; first necessary preliminaries are given and then the vulnera bility concept of a graph G is studied. Herce, for the measure of vulnerability value, we give a new definition of / - line communication number of a graph G and we denote it by com; ( G ), and we expose the In chapter 2, we show that the number of / - line communication is given by 1 < com/ ( G )