From Marx to Lacan and to Badiou: Towards the ethics of Marxism
Marx'tan Lacan ve Badıou'ya: Marksizm'in etiğine doğru
  1. Tez No: 359950
  2. Yazar: İBRAHİM MERGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN TURANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu yüksek lisans tezinde iki temel soru ele alınacaktır. İlk olarak `Marksizm?de felsefi anlamda etik bir boyut söz konusu mudur?? sorusuna yanıt aranacaktır. Ele alınacak diğer soru ise `Eğer ki Marksizm?de etik bir boyut mevcut ise Alain Badiou?nun etiği Marksizm dahilinde midir?? sorusudur. Birinci ana bölümde ana hatları ile Marksizm ve etik ilişkisi ele alınmıştır. İkinci bölümde Badiou etiği psikanalize dayandığı için Lacan?ın psikanalitik yaklaşımı değerlendirilmiştir. Ve son bölümde Badiou?nun etiği Marksizm açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis two main questions will be investigated. The first question is whether Marxism has an ethical dimension. The second question will be whether Alain Badiou?s Ethics is compatible with ethical dimensions of Marxist theory. In the first chapter ethical approaches in Marxist literature will be discussed. Then in an intermediate section, Lacanian theory will be explained and discussed. This intermediate section will help to explain Badiou?s ethics since he uses Lacan?s psychoanalytic theory as the foundation for his ethics. Finally, in the third section, Alain Badiou?s ethics will be discussed. In this section it will be showed how Badiou enhances his theory.