Framing Taksim Solidarity platform's Gezi Park protest: Exploring the extent of environmental concerns in the movement
Taksim Dayanışma Platformu'nun Gezi Parkı protestosunun çerçevelemesi: Hareket içinde çevre konusunun keşfi
  1. Tez No: 359964
  2. Yazar: EDİBE DENİZ CEREB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ÖĞÜT ERBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Taksim Dayanışması Platformu Gezi Parkı içindeki barışçıl protestoların polis müdahalesine uğraması ve ülke çapında farklı birçok kesimin katıldığı bir ayaklanmaya dönüşmesi ile Türkiye'nin gündemine oturdu. 30 Mayıs 2013 tarihinden sonra bütün Türkiye'ye yayılan protestolar, hükümete karşı pek çok farklı açıdan tepki göstermek isteyen çeşitli grupların ilgi odağı oldu. Bu tarihten önce Gezi Parkı'nda protestolar düzenleyen Taksim Dayanışma Platformu bileşenlerinin üyeleri ise İstanbul'un son yeşil alanlarından birini kurtarmaya çalışan bir grup çevreci olarak tanımlandı. Ancak Türkiye tarihindeki en önemli toplumsal ayaklanmayı tetikleyen Taksim Dayanışması Platformu'nun geçmişi, niyetleri ve hedeflerine ışık tutacak herhangi bir çalışma yapılmadı. Benford ve Snow'un teorik perspektifine dayanan bu tez Taksim Dayanışma Platformu'nun Gezi Parkı'ndaki protestolarını keşfetmeyi, iki yıldır düzenledikleri hareketin tanısal çerçevelerini anlamayı ve protestolar 30 Mayıs 2013 tarihinde ülke çapında bir ayaklanmaya dönmeden önceki hareketin içerdiği çevre odaklı kaygıları tespit etmeyi hedeflemektedir. Bu hedef doğrultusunda yapılan çalışma Taksim Dayanışması Platformu'nun Gezi Parkı'ndaki protestolarının katılımcıların çevreye yönelik önceliklerini yansıtan ve çevre ile ilgili çeşitli kaygılara işaret eden, kendine özgü bir çerçevesi olduğunu varsayımına dayanmaktadır. Bu argüman, Taksim Dayanışması Platformu'nun çok farklı gruplardan oluşması ve mücadelesinin kent merkezindeki son yeşil alanlardan biri olan ve kamusal özellik taşıyan Gezi Parkı'nı korumak amacıyla yola çıkmasını temel almaktadır. Bununla bağlantılı olarak tez çalışması Benford ve Snow'un sunduğu teorik çerçeveyi kullanır. Çerçeveleme teorisine göre protesto katılımcıları bireyleri ve grupları birbirine bağlayan ortak çerçevelerle hareket ederler. Bu çerçeveler bir toplumsal hareket içinde farklı çerçevelerle birleşebilir ve uyumlanabilir. Bu teoriden yola çıkaran bu çalışma Taksim Dayanışması Platformu'nun başlattığı iki yıllık süreci keşfetmeyi ve Gezi Parkı protestolarındaki çerçevelerini tanımlamayı amaçlar. Katılımcılarla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler ve kapsamlı literatür taraması ile Taksim Dayanışması Platformu'nun bileşen üyelerinin çerçeveleri tanımlanması mümkün olmuş ve hareket içinde çevre ile ilgili çerçevenin hangi derecede yer aldığı saptanmıştır. Yapılan araştırmaya göre Taksim Dayanışması Platformu'nun kullandığı üç temel çerçeve vardır. Bunlar sırasıyla demokrasi çerçevesi, teknik çerçeve, kimlik çerçevesi ve çevre çerçevesidir. Araştırma sonuçlarına göre Taksim Dayanışma Platformu'nun çerçeveleri yalnızca çevre hareketleri yaklaşımı ile ele alınamaz. Taksim Dayanışma Platformu'nun Gezi Parkı protestoları İstanbul Büyükşehir bölgesinde farklı ama birbiriyle bağlantılı pek çok sorunu elen bir toplumsal hareket yaklaşımıyla çerçevelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Taksim Solidarity Platform hit Turkish agenda when their peaceful sit-in protests were interrupted by police force, and protests moved to a different dimension with the participation of various segments of society. The protests all over Turkey after May 30, 2013 became a common ground for different groups to express their discontent about the government at various levels. The original group in the park, formed by constituent members of Taksim Solidarity Platform and initiated protests before that time, was depicted as a group of environmentalists who aim at saving one of the last green spots in Istanbul. However, there have not been any studies so far which sheds light on the history, intentions and goals of Taksim Solidarity Platform who triggered one of the most important social movements uprising in Turkish history. Using Benford and Snow's theoretical framework, this thesis explores Taksim Solidarity Platform's protests in Gezi Park, tries to understand diagnostic frames in their two year campaign and find out the extent of environmental concerns in their movement until protests turn into a nation-wide uprising in May 30, 2013. From this point on, this thesis argues that Taksim Solidarity Platform's Gezi Park Protests have a unique framing which reflects participants' priorities about environment and signifies possibility of diverse concerns associated with the environment. This argument is put forward on account of the fact that Taksim Solidarity Platform is composed of diverse groups, and the fact that their struggle seems focused on saving a public park which is one the few green sites in city center. In line with its argument, this thesis uses theoretical framework of Benford and Snow. Frame theory is based on the idea that protest participants share common frames which connect individuals or groups together. These frames may be combined or aligned with other frames in a movement. Using this theory, this research explores two year process initiated by Taksim Solidarity Platform, and diagnostically frames their two year campaign for Gezi Park. Based on semi-structured-in-depth-interviews and comprehensive literature review, this study explores diagnostic frames of members of constituents of Taksim Solidarity Platform and analyzes the extent of environmental concerns in the movement. Framing analysis of Taksim Solidarity Platform reveals that there are four diagnostic frames embraced by participants of Taksim Solidarity Platform: democratic rights frame, technical frame, identification frame, and environmental concerns frame. These results led to the conclusion that diagnostic frames of Taksim Solidarity Platform cannot be explained from the perspective of environmental movements only. Rather, the movement of Taksim Solidarity Platform in Gezi Park is framed within the perspective of social movements that includes different but related issues in Istanbul Metropolitan Area.