Apolitical freedom
Apolitik özgürlük
  1. Tez No: 359969
  2. Yazar: İKBAL BOZKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GEOFF BOVE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, tamamen politik bir bağlamdan türetilmiş olmayan insan özgürlüğü için bir temel bulmayı amaçlar. Bu tezin savı Apolitik özgürlüğün politik özgürlüğe olan önceliğidir. Her durumda ve koşulda tüm insanların doğuştan sahip olduğu Apolitik özgürlük öncelikle insanla ilgili özel bir anlayışı yansıtır ve en uygun politik özgürlük ise ancak insan doğasını dikkate alarak gerçekleştirilebilir. Bu çalışmanın amacı politik özgürlüğün önemini veya siyasi organizasyonların muhtemel olumlu katkılarını yadsımak değil, milli devletlerin ya da bütün siyasi sistem ve düzenlemelerin insan için daha büyük amaçlara ve daha iyi bir çevre yaratmaya yardımcı bir araç olduğunu gösterip Apolitik özgürlüğün öneminin ve önceliğinin altını çizmektir. Bu amacı gerçekleştirmek adına üç farklı özgürlük anlayışı seçtim. İlk özgürlük anlayışı Thomas Hobbes'un Leviathan adlı eserine binaen mekanik bir yaklaşımla açıklanan ve doğa durumundaki ahlaki değerlerin eksikliğine bağlı olarak politik özgürlüğün sahip olunacak en uygun tür olduğunu belirten anlayıştır. Hobbes'un seçilme nedeni Hobbes'un mutluluğu dikkate almayarak insan doğasını ve özgürlüğünü mekanik bir şekilde açıklaması ve özellikle Leviathan adlı eserinde politik özgürlüğe öncelik vermesine dayanır. İkinci yaklaşım özgürlüğün insanlığın özü olarak görüldüğü ve Fyodor Dostoevsky'nin Yer Altından Notlar isimli eserinde sergilenen Varoluşçu bir yaklaşımdır. Varoluşçu yaklaşım insan özgürlüğünün içsel ve ontolojik temellerini görmek için çok değerli bir perspektif sunar. Fakat varoluşçu yaklaşımda nihilist bir çıkmaza meyilli süregelen bir ıstırap vardır. Hobbes'un anlayışına benzer şekilde varoluşçu yaklaşımda da mutluluğu hedefleyen bir izahat verilmemiştir. Fakat bu çıkmaz daha pozitif bir amacı hedefleyerek çözülebilir. Bu amaç doğrultusunda tartıştığım son yaklaşımda varoluşçu çıkmaza muhtemel çözüm olabilecek, siyaseti teleolojik olarak mutluluğun hizmetine veren ve mutluluğu önceliklendiren bir izahat sunan Aristotles'in felsefesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to search for a ground for human freedom that does not solely derive from a political context. The argument of the thesis is that Apolitical freedom has a primacy over political freedom. The definition of an Apolitical freedom which all sane people are endowed with, under any circumstances, reflects a specific understanding of human being in the first place and a proper political freedom can only be implemented by taking human nature into consideration. The main purpose is not to deny the importance of political freedom or probable positive contribution of a political organization, but rather it is to show the primacy of Apolitical freedom and that nation states or all political systems and arrangements are instrumental means to serve greater ends of human beings and to generate a better environment. In order to accomplish my goal, I have chosen three accounts of freedom. The first account that of Thomas Hobbes's Leviathan is such that freedom is explained by a mechanistic approach, and political freedom is taken as the only proper freedom to have due to the lack of moral values in the natural condition. The relevance of Hobbes relies on his mechanistic approach to human nature and freedom and the primacy of political freedom in his case without a word about happiness. The second approach is the existential account in Fyodor Dostoevsky's Notes From Underground, where human freedom is the essence of humanity. The existentialist attitude provides a valuable account to see the innate and ontological grounds of human freedom; however there is an ongoing anguish in the existentialist perspective which tends to a nihilistic impasse. And similar to Hobbes's account, existentialists seem to be stuck in an unhappy state. However I think this impasse can be overcome by aiming at a more positive end. In the last account that I discuss, Aristotle's philosophy is analyzed as a possible answer to resolve the existentialist anguish and offer a path that prioritizes happiness by making politics teleologically subservient to it.