Dijital çağda siyasal mesafe dinamikleri: We are social, reuters ınstitute, pew research ve freedom house raporları ışığında siyasal ifade, haber tüketimi ve demokrasi
Dynamics of political distance in the digital age: Political expression, news consumption, and democracy in the light of we are social, reuters institute, pew research, and freedom house reports
- Tez No: 975139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sosyal medya ortamında apolitik kitlelerin davranış kalıplarını ve politikleşme süreçlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Günümüz siyasal yaşamında apolitiklik yalnızca siyasete ilgisizlik değil; aynı zamanda güvensizlik, yabancılaşma ve toplumsal aidiyetin zayıflamasıyla da ilişkilidir. Buna karşılık politikleşme, bireylerin farkındalık kazanarak katılım göstermesi ve kimlik inşasına yönelmesiyle şekillenen dinamik bir süreçtir. Sosyal medya platformları, algoritmik mekanizmalar aracılığıyla hem bu ilgisizliği yeniden üreten hem de politikleşmeye zemin hazırlayan çelişkili bir işlev üstlenmektedir. Araştırmada, uluslararası raporlar (We Are Social, Reuters Institute, Pew Research, Freedom House) ve mevcut literatürden elde edilen bulgular kullanılarak, apolitik bireylerin dijital ortamda sergilediği pasif içerik tüketimi, eğlence odaklı motivasyonlar ve topluluk hissi arayışları incelenmiştir. Bununla birlikte, algoritmaların kişiselleştirilmiş içerik önerileri, yankı odalarının oluşumu ve duygusal tetikleyicilerin etkisiyle apolitik kitlelerin farkında olmadan politik içeriklere yöneldiği ortaya konmuştur. Sonuç olarak, sosyal medya, apolitik bireyleri dönüştüren ve demokratik katılımın sınırlarını yeniden tanımlayan güçlü bir araçtır. Bu bağlamda çalışma, dijital ortamın demokratik fırsatlar ve tehditler üretme potansiyeline dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the behavioral patterns of apolitical groups in social media environments and their processes of politicization. In contemporary political life, apoliticism is not only associated with disinterest in politics but also with distrust, alienation, and the weakening of social belonging. Conversely, politicization emerges as a dynamic process in which individuals gain awareness, engage in participation, and construct identities. Social media platforms, through algorithmic mechanisms, play a contradictory role by both reproducing this indifference and simultaneously providing a ground for politicization. Drawing on international reports (We Are Social, Reuters Institute, Pew Research, Freedom House) and the existing literature, this research investigates apolitical individuals' passive content consumption, entertainment- oriented motivations, and search for a sense of community in digital environments. Furthermore, it demonstrates how personalized content recommendations, echo chambers, and emotional triggers direct apolitical groups toward political content, often unconsciously. The findings suggest that social media functions as a powerful medium that transforms apolitical individuals and redefines the boundaries of democratic participation. In this regard, the study highlights the dual potential of digital platforms to generate both opportunities and threats for democratic systems.