Girişimsel hemşirelik uygulamaları sırasında hastanın yanında yakının bulunmasının ağrı ve kaygıya etkisi
Effects of family presence on patient's pain and anxiety during interventional nursing practices
- Tez No: 360056
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma girişimsel hemşirelik uygulamaları sırasında hastanın yanında yakının bulunmasının ağrı ve kaygıya etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evreni, bir üniversite hastanesinin acil dahiliye servisinde yatan hastalardan oluştu. Örneklem grubu ise 138 kişiden meydana geldi ve deney-kontrol grupları kura yöntemi ile belirlendi (Deney=69, Kontrol=69). Verilerin toplanmasında; Hasta Bilgi Formu, Barthel İndeksi, Girişimsel Hemşirelik Uygulamasına Yönelik Gözlem Formu, Ağrı Tanılaması Ölçekleri, Durumluk Sürekli Kaygı Envanteri kullanıldı. Bu çalışmada; deney grubunun yanında yakını varken, öte yandan kontrol grubunun yakını odadan çıkartılarak girişimsel hemşirelik uygulaması gerçekleştirildi. Böylece girişimsel hemşirelik uygulaması sırasında oluşan ağrı ve kaygıda, hasta yakınının bulunmasının etkisi test edildi. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel yöntemler (Frekans, Yüzde, Ortalama, Standart sapma) ve Kolmogorov - Smirnov dağılımı, Ki-Kare, Mann Whitney U, Wilcoxon işaret testleri kullanıldı. Deney ve kontrol grubu arasında; cinsiyet, yaş, medeni durum, kiminle yaşadığı, eğitim durumu, meslek, sağlık güvencesi, acil ünitesine başvurudaki tıbbi tanıları, günlük yaşam aktivitelerindeki bağımlılık, durumluk sürekli kaygı durumu ve girişim sırasındaki ağrı ve kaygıyı etkileyebilecek bazı değişkenler yönünden istatistiksel olarak anlamlı farkın olmadığı belirlendi (p>0.05). Ayrıca girişim sırasında oluşan ağrı ve durumluk kaygı yönünden deney ve kontrol gruplarının farklı olmadığı görüldü. Sonuç olarak; girişimsel hemşirelik uygulaması sırasında hasta bireylerin yanında yakınlarının olma durumu, ağrı ve kaygıyı etkilememektedir. Bu doğrultuda hasta bireyin yanında yakınının kalması tercihi hastaların kendilerine bırakılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research was made as a randomized controlled experiment to determine the effects of patients' relatives' presence on patients' pain and anxiety during interventional nursing practices. Population is made of patients hospitalized in the internal medicine service of a university hospitals' emergency service. The sample group consisted of 138 people, control and experimental groups were determined by random drawing. (experimental = 69, control = 69). Patient Information Form, Barthel Index, Observation Form Towards Interventional Nursing Practices and State-Trait Anxiety Inventories were used to collect the data. In this study, nursing interventional applications were carried out while relatives of experimental group were present and control groups' relatives were taken out. Thus, effects of patients' relatives on patients' pain and anxiety were tested. Descriptive Statistical Methods (Frequency, Percentage, Means and Standart Deviation) along with the Kolmogorov - Smirnov distribution, Chi-square, Mann-Whitney U, Wilcoxon signed-rank tests were used to evaluate the data. No significant statistical differences ( p> 0.05 ) were determined by factors like gender, age, marital status, with whom inhabited, education status, occupation, health insurance, medical diagnosis along the application of emergency service, addictions during daily living activities, state trait anxiety, between the experiment group and the control group which may effect pain and anxiety durin the intervention. Also, no differences of pain and state trait anxiety were found between the experiment and control groups. As a result; presence of patients' relatives has no effect on patients' pain and anxiety. In this context, it can be suggested that, relatives' presence can be left to the preference of the patient.