Yoğun bakım hastalarında prosedürel ağrının iki farklı ağrı değerlendirme ölçeğine göre incelenmesi
Assessment of procedural pain in intensive care patients using two different pain evaluation scales
- Tez No: 884333
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN BATUHAN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yoğun Bakım Ünitesinde yatmakta olan hastaların iyilik halinin sağlanması, sürdürülmesi için yapılan invaziv ve/veya non-invaziv hemşirelik girişimleri ağrı oluşturabilecek prosedürler içerebilir. Standart ağrı ölçüsü hastanın kendi beyanı olmasına rağmen verbal iletişim yeteneği olmayan yoğun bakım hastaları yaşadıkları acıyı dile getirememektedir. İletişim kuramama hastanın ağrı çekmesini ortadan kaldırmadığı gibi deneyimlediği ağrıyı da göz ardı etmektedir. Bu problemi saptama konusunda yoğun bakım hemşireleri etkin davranışsal ağrı ölçeklerinin değerlendirilmesinde büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, Gaziantep Şehir Hastanesi Kardiyovasküler Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesinde yatan mekanik ventilasyona bağlı yetişkin hastaların prosedürel ağrı düzeylerini fizyolojik parametreler ve iki farklı ağrı değerlendirme ölçeğine göre değerlendirmeyi amaçlandı. Şubat 2024-Mayıs 2024 tarihleri arasında yapılan bu tanımlayıcı-gözlemsel çalışmada, toplam 54 yoğun bakım hastasında, 5 hemşirelik uygulaması ile incelendi. Gönüllüleri bilgilendirme olur (rıza) formu, Hasta sosyo-demografik özellikleri ve tanımlayıcı bilgi formu, Hasta izlem formu, Davranışsal ağrı ölçeği, Yoğun bakım ağrı gözlem ölçeği kullanıldı. Araştırma verileri SPSS 22.0 programı kullanılarak analiz edildi. Sürekli değişkenlerin normallik dağılımı Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirildi ve non-parametrik testler kullanıldı. Friedman ve Cochran's Q testleri ile hemşirelik girişimden 1 dakika önce, girişim sırasında ve girişimden 20 dakika sonra yapılan ölçümler arasındaki farklar analiz edildi. Çalışmaya katılan 54 hastanın yaş ortalaması 57,98 ±10,52 olup %68,5'i erkek, %72,2'sinin evli, %40,7'sinin ilköğretim mezunuydu. Ortalama yoğun bakımda kalış süresi 2,83±2,70 gün ve Glaskow koma skoru 9,78± 1,60 olarak tespit edildi. Subkutan ilaç uygulamasında kalp atış hızı, oksijen satürasyonu, pupillalarda genişleme, terleme, bulantı-kusma, ciltte solgunluk ve kızarıklıkta anlamlı fark bulunmazken (p>0,05), sistolik-diyastolik kan basıncı, solunum sayısında artış gözlendi (sırasıyla p=0,010; p=0,024; p=0,048).
Özet (Çeviri)
In the Intensive Care Unit (ICU), the nursing interventions aimed at ensuring and maintaining the well-being of patients may include invasive and/or non-invasive procedures that can potentially cause pain. Although the standard measure of pain is the patient's own statement, ICU patients who lack verbal communication skills cannot express the pain they experience. The inability to communicate does not eliminate the patient's pain and often leads to neglect of the pain they endure. ICU nurses play a crucial role in addressing this problem by evaluating effective behavioral pain scales. This study aimed to evaluate the procedural pain levels of mechanically ventilated adult patients hospitalized in the Cardiovascular Surgery Intensive Care Unit at Gaziantep City Hospital, using physiological parameters and two different pain assessment scales. This descriptive-observational study was conducted between February 2024 and May 2024 and involved a total of 54 ICU patients undergoing 5 nursing interventions. The study utilized a Volunteer Information Consent (consent) form, Patient Socio-demographic Characteristics and Descriptive Information Form, Patient Follow-up Form, Behavioral Pain Scale, and Intensive Care Pain Observation Scale. Research data were analyzed using the SPSS 22.0 program. The normality distribution of continuous variables was assessed using the Kolmogorov-Smirnov test, and non-parametric tests were used. The differences between the measurements taken 1 minute before, during, and 20 minutes after the nursing intervention were analyzed using Friedman and Cochran's Q tests. The average age of the 54 patients participating in the study was 57,98 ±10,52, with 68,5% being male, 72,2% married, and 40,7% having completed primary education. The average length of stay in the ICU was 2,83±2,70 days, and the Glasgow Coma Scale score was 9,78±1,60. In the subcutaneous drug administration, no significant difference was found in heart rate, oxygen saturation, pupil dilation, sweating, nausea-vomiting, skin pallor, and redness (p>0,05), while an increase was observed in systolic-diastolic blood pressure and respiratory rate (p=0,010; p=0,024; p=0,048, respectively).