Yoğun bakım ünitesinde planlı kabul protokolü uygulamasının hastanın konfor düzeyi ve fizyolojik parametrelerine etkisi
Impact of planned acceptance protocol i̇mplementation in icu to patient's comfort level and physiological parameters
  1. Tez No: 360057
  2. Yazar: BANU TERZİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Hemşirelik, Anesthesiology and Reanimation, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Araştırma, yoğun bakım ünitesine (YBÜ) planlı kabul öncesi uygulanacak hasta kabul protokolünün, hastanın konfor düzeyi ve fizyolojik parametrelerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel bir araştırma olarak gerçekleştirildi. Örneklem, bir üniversite hastanesinin YBÜ'ye yatışı planlı olan ve randomize yöntemle belirlenen 100 hasta bireyden (50 deney, 50 kontrol) oluştu. Verilerin toplanmasında; Hasta Bilgi Formu, Hasta Değerlendirme Formu, Ağrı Ölçekleri, Akut Fizyoloji ve Kronik Sağlık Değerlendirmesi Formu (Acute Physiology And Chronic Healty Evoluation- APACHEII), Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi (BGYAI), Riker Sedasyon-Ajitasyon Skalası (SAS) ve Genel Konfor Ölçeği (GKÖ) kullanıldı. Veriler, hasta bireylerden (planlı kabul protokolü ile YBÜ'ye kabul edilen deney grubu ve kurum rutinine göre YBÜ'ye kabul edilen kontrol grubu) YBÜ'ye kabul öncesinde, üniteye kabul sırasında, ünitede 24. saatte, üniteden transfer sırasında ve üniteden transfer edildikten 24 saat sonra toplandı. Bireylerin yaş ortalamasının 52,48±13,73 yıl, %61'inin kadın olduğu saptandı. Planlı kabul protokolü ve kurumun rutin kabul işlemleri uygulanmadan önce, bireysel özellikler, konfor düzeyini etkileyebilecek durumlar ve fizyolojik parametreler açısından deney ve kontrol grubunu oluşturan bireyler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Search has been implemented as a randomised controlled experimental search in order to determine effect of patient acceptance protocol before planned acceptance into ICU to patient's comfort level and physiological parameters. Random sample has been constituted 100 patients (50 experiment, 50 control) who detected with randomised method and who were admitted to ICU deliberately. Patient information form, patient evaluation form, pain scales, Acute Physiology and Chronic Health Evaluation Form (APACHEII), Barthel Daily Life Activities Index (BDAI), Riker Sedation-Agitation Scale (SAS) and General Comfort Questionary (GCQ) have been used for collect datas. Datas have been collected before acceptance to ICU, at the time of acceptance to unit, after 24 hours in unit and at the time transfering from unit from patients (experiment group who have been accepted deliberately to ICU due to establishment's routine). Patients average age has been detected as 52,48±13,73 years and %61 of patient has been detected as women. Before implementing routine acceptance procedure and planned protocol, stastically meaningful differentiotion between persons composing experiment individually features and circumstances that can effect comfort level and physiological parameters (p>0,05).