Ege bölgesine yönelik termal turizm talebinin analizi ve termal turizm işletme modeli
- Tez No: 43987
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖCAL USTA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 345
Özet
Doğal zenginliklerden tedavi edici özelliği olan termal ve içme sulan özellikle, birçok Avrupa ülkesinin gerek iç gerekse dış turizminde önemli bir yer tutmaktadır. Türkiye, termal turizmin hammaddesi olan yaklaşık 1300 dolayındaki termal su kaynağı ile zengin bir termal turizm potansiyeline sahip bulunmaktadır. Eldeki bu kaynakların büyük bir çoğunluğu ise Ege Bölgesi' nde yer almaktadır. Yine Ege Bölgesi' nde mevcut veriler değerlendirildiğinde, ulusal ve uluslararası düzeyde belirgin bir saygınlığa ulaşmış termal turizm hizmeti sunan hiçbir işletmenin olmadığı, ancak birkaç işletmenin standartlara yakın termal turizm hizmeti sunabildiği ortaya çıkmaktadır. Ege Bölgesi' nde termal kaynak sayısı ile termal turizm işletmesi ve termal yatak sayısı karşılaştırıldığında genel turizm içinde termal turizme gereken önemin verilmediği görülmektedir. Oysa, nitelik ve nicelik açısından dünyada ilk birkaç ülke arasında yer alan bu termal su kaynaklarının termal turizm yoluyla değerlendirilmesi sonucunda Ege Bölgesi' nin ve dolayısıyla Türkiye' nin turizmden elde ettiği kazançlarda artış olacaktır. Bu nedenle, Ege Bölgesi' nin sahip olduğu bu su kaynaklarını verimli ve akılcı bir şekilde değerlendirmek gerekmektedir. Termal su kaynaklarının Ege Bölgesi düzeyinde daha verimli ve etkin kullanımının sağlanabilmesi ve geleceğe yönelik gelişme eğilimlerinin saptanabilmesi için öncelikle eldeki arz verilerinin bir envanterinin çıkarılması ve bölgeye yönelik talep analizinin yapılması gerekmektedir. Buradan yola çıkarak, Türk turizminde ön sıralarda yer alan Ege Bölgesi turizmi kapsamında termal turizmin mevcut durumunu, gelişme potansiyelini ve bölgede termal turizmin geleceğini irdelemeye yönelik olarak hazırlanan bu araştırma, termal turizm olayının özellikleri dikkate alınarak Ege Bölgesi' nin 5 ili bazında incelenmektedir.“Kıyı Ege Termal Turizm Bölgesi”olarak adlandırılan bölgede yer alan tzmir, Aydın, Denizli, Manisa ve Balıkesir illerini kapsayan bu araştırmada; sözkonusu illerin termal turistik arz kapasitesinin ve bölgeye yönelik termal turizm talebinin analizi yapılarak mevcut durumu ve gelişme eğilimleri belirlenmeye çalışılmaktadır. Ortaya çıkan analiz sonuçlarından da yararlanarak Ege Bölgesi için uygun bir termal turizm işletme modeli önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Thermal springs are natural resources used to cure many illnesses. They play a vital role both in international and domestic tourism especially in European countries. Turkey has a rich source of thermal springs. A majority of these springs are located in the Aegean Region. When evaluating the current statistical data surrounding thermal springs in the Aegean Region, unfortunately there is no one thermal tourism organisation which provides services both to national and international markets. However, some of the existing organisations provide services which almost meet world standards. Furthermore, when we consider the number of thermal springs, thermal tourism organisations and the quantity of beds in the Aegean Region, it can be seen that thermal tourism gets little attention in the overall tourism industry. As these thermal springs are amongst the most important thermal resources around the world both in terms of quantity and quality, proper evaluation would bring benefits both on regional and national level. In order to use these resources effectively and to predetermine future trends in thermal tourism, it is neccessary to list the supply factors and to analyse the demand patterns in the region. From this point, this research is aimed at investigating thermal tourism in the Aegean Region, as it exist today, highlighting its valuable contribution to Turkey' s tourism industry. In addition it evaluates development strategies and predicts the future of thermal tourism in the region. The focus of this research is arround five cities; Izmir, Balıkesir, Manisa, Aydın and Denizli which are reffered to as“The Coastal Aegean Thermal Tourism Region”. The supply and demand characteristics of this region are examined by using available data which also enables the researcher to assess possible development trends for the future.